Góra Kościuszki

Nasze kroki kierujemy dziś do Australii, prosto na Górę Kościuszki!

wpis-na-facebooku-projekt-bez-tytulu-kopia1

Wbrew pozorom nie będziemy się koncentrować na postaci Tadeusza Kościuszki – polskiego generała i narodowego bohatera, ale poniższy tekst poświęcimy sylwetce oraz odkryciom geografa i podróżnika – Pawła Edmunda Strzeleckiego i przeniesiemy się w czasie do pierwszej połowy XIX wieku.

Paweł Edmund Strzelecki przemierzył niemalże cały świat, prowadząc badania w licznych jego zakątkach. W szczególny sposób zasłużył się dla Australii, gdzie dokonał niezwykłych odkryć.

Strzelecki dotarł do Australii po długiej podróży poprzez wyspy Hawaii oraz Oahu, na których prowadził badania nad wulkanami. W 1839 r. geograf przybył do Sydney i rozpoczął swoje badania nad obszarem Wielkich Gór Wododziałowych. Odkrył wówczas najwyższe pasmo kontynentu – Góry Śnieżne oraz ich szczyt, określając jego wysokość i nadając mu nazwę Góra Kościuszki, ku pamięci zasłużonego Polaka.

Jako ciekawostkę można dodać, że Strzelecki dokonał jeszcze jednego interesującego odkrycia na tamtejszym terenie. Odnalazł bowiem złoża złota. Wiadomość o tym odkryciu utrzymywana była przez dłuższy czas w tajemnicy, co zapobiegło na pewien czas wybuchowi „gorączki złota”.

Skąd pomysł na nazwę Góry?

Droga jaką podążyła myśl Strzeleckiego przy nadawaniu nazwy australijskiemu szczytowi jest szczególna. Patrząc na kształt góry, badaczowi nasunęło się skojarzenie ze znajdującą się w Krakowie mogiłą Tadeusza Kościuszki (chodzi tu zapewne o Kopiec Kościuszki postały na około 20 lat przed podróżą Strzeleckiego do Australii)! Skojarzenie to było tak silne, że Strzelecki bez wahania obrał za nazwę odkrytej przez siebie góry nazwisko polskiego bohatera narodowego.

Od tamtego czasu po dziś dzień najwyższa góra Australii nosi imię ku pamięci Tadeusza Kościuszki, a Polacy, szczególnie zaś Krakowianie, mogą się poczuć u jej podnóży znajomo, trochę jak na spacerze po Krakowskich Błoniach.

Kilka informacji o Górze Kościuszki:

Wysokość: 2 228 m

Pierwsze wejście: 1840 r.

Obecna oficjalna nazwa: Mount Kosciuszko

Wpis jest częścią projektu „POLONIKA – ślady Polaków za granicą”, który odkrywa miejsca na świecie, w których w szczególny sposób zaznaczyła się obecność Polaków.

Źródło:

Z. Długosz, Historia odkryć geograficznych i poznania Ziemi, Warszawa 2002, s. 229.