Antoni Cierplikowski – fryzjer rewolucjonista

Czy słyszeliście o legendarnym fryzjerze Polaku, jednym z najsłynniejszych kreatorów fryzur,  który zrobił karierę we Francji – Antonim Cierplikowskim? Przedstawiamy krótko jego sylwetkę.

Antoni Cierplikowski urodził się w Polsce, w Sieradzu. Pierwsze doświadczenie w zawodzie fryzjera zdobył w Łodzi, ucząc się u wuja, który prowadził zakład fryzjerski. W 1901 r. w wieku 17 lat – być może zachęcony pozytywnymi opiniami swoich klientek, zwiastujących mu sukces – wyjechał do Francji. W Paryżu założył własny salon fryzjerski i tak zaczęła się jego kariera.

Przełomowym momentem był rok 1909, kiedy Cierplikowski wymyślił tzw. fryzurę „na chłopczycę”. To nowoczesne uczesanie włosów zostało przyjęte i zrewolucjonizowało świat mody. Wraz z sukienkami Coco Chanel fryzura ta wytyczyła zupełnie nowy trend. Tak Cierplikowski zyskał sławę. Jego nazwisko stało się rozpoznawalne wśród najbardziej znanych osobistości ówczesnego świata artystycznego. Do polskiego fryzjera zgłaszały się największe gwiazdy francuskiej estrady, w tym: Josephine Baker, Édith Piaf i Brigitte Bardo. Cierplikowski świadczył również usługi fryzjerskie dla wytwórni filmowych.

Jego biznes rozrastał się w błyskawicznym tempie. W latach 20. XX w. fryzjer miał już około 60 zakładów: w USA, Kanadzie, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Japonii, Australii. Często odwiedzał również Polskę. W Warszawie założył salon fryzjerski, będący filią jego francuskiego przedsiębiorstwa. W 1963 r., będąc w pełni świadomym swojej kariery, napisał książkę Czesałem cały świat.

W czasie swego długiego życia zawodowego pracował w Paryżu, Londynie i Nowym Jorku, wszędzie osiągając niezwykły sukces (nadzorował między innymi fryzury w czasie koronacji króla Anglii Jerzego VI).

Warto wspomnieć o nietuzinkowej osobowości fryzjera. Cierplikowski był ekscentrykiem: podobno sypiał w szklanej trumnie; nosił białe lub czerwone fraki, buty na kryształowym obcasie; farbował sobie włosy na błękitno i jeździł specjalnie zaprojektowanym dla siebie Citroenem o geometrycznych kształtach. W latach 20. odbył lot własnym samolotem nad Polską, zrzucając kwiaty na swoje rodzinne miasto Sieradz.

Za swoją pracę Cierplikowski został odznaczony zarówno we Francji, jak i w Polsce. We Francji otrzymał Legię Honorową, natomiast w Polsce – krzyż Komandorski Odrodzenia Polski.

Zachowało się wiele fotografii fryzur wykonanych przez Cierplikowskiego. Zaskakują do dzisiaj swoją fantazyjnością i maestrią wykonania.

Antoni Cierplikowski zmarł w 1976 r. Jego pochówek znajduje się w dwóch miejscach: w Paryżu na cmentarzu Passy, gdzie pogrzebano jego prawą rękę (nagrobek w Passy już nie istnieje) oraz w swoim rodzinnym mieście – Sieradzu.

Wpis jest częścią projektu „POLONIKA – ślady Polaków za granicą”, który odkrywa miejsca na świecie, w których w szczególny sposób zaznaczyła się obecność Polaków.

Źródła:

http://www.polonika.gov.pl/pages/pl/polonik.php

https://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Cierplikowski

https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6176,Antoine-Cierplikowski-Krol-fryzjerow-fryzjer-krolow

http://opolnocywparyzu.pl/antoni-cierplikowski/

http://www.tombeauxpolonais.eu/content/passy

https://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Cierplikowski

https://facet.wp.pl/krol-fryzjerow-jak-antoni-cierplikowski-ostrzygl-swiat-6002208611120257a