dziekujemy

 

DZIAŁAMY WSPÓLNIE Z WAMI

Fundacja Edukacji Polonijnej to nie tylko organizacja, ale również wszyscy rodzice i dzieci, którzy wspólnie z nami angażują się w promowanie używania języka polskiego poza granicami kraju.

Za każdą z tych osób stoi niezwykła historia, o tym, co skłoniło ich do utrzymywania kontaktu z rodzimym krajem i językiem. Zachęcamy do zapoznania się z wybranymi historiami:

Justyna i Grzegorz, Wielka Brytania wbrytania

W Anglii jesteśmy z rodziną od 4 lat. Wyemigrowaliśmy z Polski ze względów ekonomicznych – braku odpowiedniego poziomu życia, pomimo pracy obydwojga z nas. Nasze dzieci bardzo łatwo się adaptują do nowych warunków, więc uznaliśmy, że będzie to dobry pomysł. Nie żałujemy, choć tęsknimy.

Mimo tego, że w naszym mieście jest Polska Szkoła Sobotnia, uznaliśmy, że program, okrojony czas na przekazanie wiedzy itd., nie spełniają naszych oczekiwań. Idealnym pomysłem było nauczanie domowe za pośrednictwem Państwa Szkoły (Polskie Szkoły Internetowe Libratus).

Porównując program i metodykę zaprezentowaną na platformie, wiem że był to najlepszy wybór. Co prawda nie jesteśmy w stanie iść bardzo systematycznie z programem, gdyż jest on niezwykle bogaty, ale istnieje możliwość elastycznego organizowania lekcji.

Dzięki materiałom zawartym na platformie jesteśmy w stanie utrzymać tożsamość narodową naszych dzieci, a także swoją. To wszystko dzięki programowi, który zawiera bardzo dużo materiałów typowo „polskich”. Dzięki niemu możemy na bieżąco przekazywać dzieciom polskie wartości.

Szkoła jest z nami w kontakcie, zapewniła nam podręczniki (zarówno w formie tradycyjnej jak i do wydruku). Pomoce zawarte na platformie są absolutnie pełne i co ważniejsze – bardzo interesujące dla dzieci.

Nauczanie domowe pozwala nam na utrzymanie więzi z Polską, na przygotowanie dzieci do ewentualnego powrotu do kraju, bez większych problemów. Przepustką do tego jest otrzymanie uznawanego w Polsce wykształcenia. Jednocześnie szkoła Libratus odciąża nas, rodziców, jeżeli chodzi o kwestię szukania materiałów do nauki itd. Naszym dzieciom nie jest łatwo funkcjonować w dwóch kulturach, zwłaszcza że więcej czasu spędzają w angielskiej szkole. Dlatego też nauczanie domowe oferowane przez szkołę Libratus daje nam możliwość utrzymania równowagi, a ponadto nie wymaga od nas rodziców poświęcania dodatkowego czasu np. na dojazdy, co w naszej sytuacji jest ogromnym plusem.

Nie wyobrażam sobie innej formy nauczania w naszej sytuacji. Uważam, że jest to bardzo korzystne nie tylko dla dzieci, lecz również dla całej rodziny. My, jako rodzice, też powoli zapominamy o poprawnym mówieniu w języku polskim, bo na co dzień używamy angielskiego. Dzięki takiemu nauczaniu można powiedzieć, że uczy się cała rodzina.

Justyna i Grzegorz

Czytaj więcej

Katarzyna, Chorwacja flaga-okragla

Projekt nauczania domowego dzieci polskiego pochodzenia jest wspaniałą i unikatową propozycją. Mój syn sam znalazł szkołę Libratus w Internecie i poprosił mnie, aby go do niej zapisać, gdyż marzy o tym,  aby studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Podjęcie tej decyzji uważam za bardzo słuszną i korzystną zarówno dla dziecka, jak i dla nas, rodziców. Mój syn urodził się w Polsce, ale kiedy skończył dwa lata wyemigrowaliśmy do Chorwacji. Jesteśmy tzw. rodziną mieszaną (mąż jest Chorwatem). Takiej rodzinie trudno pielęgnować polskie tradycje.  Dopóki dziecko nie poszło do miejscowej szkoły, nie było problemu z komunikacją w języku polskim, jednakże, gdy syn zaczął uczęszczać do szkoły, przestał ze mną rozmawiać w języku polskim, wręcz zaczął zapominać języka.

Po roku nauki domowej, syn mówi bardzo dobrze po polsku. Chcemy powrócić do kraju na stałe. Bez znajomości polskiej podstawy programowej byłoby to bardzo utrudnione.

Projekt nauczania domowego jest niezwykle trudny, gdyż wymaga wielu poświęceń od dziecka, jak i od rodzica, jednakże jestem przekonana, że w przyszłości na pewno zaowocuje.

Pragnę dodać, że szkoła dysponuje wspaniałymi pedagogami, którzy z wielkim poświęceniem wykonują swój zawód. Przygotowują wspaniałe prezentacje i webinaria, które bardzo chętnie oglądamy.

Ja sama pracuję jako nauczyciel w Chorwacji i gdy wspominam o tym projekcie w pracy, spotykam się ze zdziwieniem, ale i nutką zazdrości. Chorwaci nie mają w tym momencie dostępu do tego typu nauczania.

Pozdrawiam serdecznie mając nadzieję, że  dzieci polskich emigrantów dostaną szansę również w przyszłości na kontynuowanie nauki w polskiej szkole.

Katarzyna

Czytaj więcej