Książki, które powinno przeczytać każde dziecko (nauka o Polsce)

„Poznaję Polskę, Wiersze o Polsce” – Patrycja Wojtkowiak – Skóra.

Mieszkając za granicą, otaczamy się obcą kulturą i tradycjami. Z tego też powodu dużo trudniej jest przekazać dzieciom kulturę i zwyczaje kraju ojczystego. Mając to na uwadze wychodzimy z propozycją książki „Poznaję Polskę”. Zawiera ona wszystko co o Polsce należy wiedzieć, zaczynając od miast, a kończąc na tradycjach i legendach.

„Poznaję Polskę” to książka, dzięki której Twoje dziecko dowie się najciekawszych rzeczy o swojej Ojczyźnie. Są tu dokładnie opisane najważniejsze miasta naszego kraju takie jak: Kraków, Warszawa czy Gdańsk wraz z najbardziej interesującymi miejscami. Znajdzie się także trochę wiedzy geograficznej, czyli polskie rzeki i góry. Ponadto pojawiają się tu informacje o polskich zwierzętach i roślinach, czy nawet o polskiej kuchni, tradycjach i zwyczajach. W drugiej części książki zawarta jest natomiast wiedza historyczna, a więc najważniejsze postacie i wydarzenia w historii Polski oraz legendy.

Wszystko to opisane w prostych i zabawnych wierszach. Co ważne, oprawione pięknymi zdjęciami i ilustracjami, tak aby lektura tej książki była dla dzieci interesująca i sprawiała dużo radości.

 
„Rzekła rzepa rzepakowi. Gramatyka i ortografia na wesoło” – Roman Pisarski

Jeżeli chcecie aby wasze dziecko poprzez zabawę i przyjemne spędzanie czasu uczyło się języka polskiego oraz rozwijało swoje umiejętności komunikacji po polsku, ta książka jest idealną pozycją. Z „Rzekła rzepa rzepakowi” przyswojenie polskiej gramatyki i ortografii będzie dla niego czystą przyjemnością!

Każdy z wierszy poświęcony jest osobnemu zagadnieniu z dziedziny gramatyki. Towarzyszy mu zgrabnie wytłumaczona teoria. Dzięki temu dziecko nie tylko uczy się reguł, ale również widzi ich zastosowanie w praktyce.

Dowcipne historyjki zawarte w wierszach, jak również kolorowe ilustracje sprawiają, że książka jest również idealną pozycją dla najmłodszych amatorów bajek czytanych przed snem. Dzięki słuchaniu polskich wierszyków, już od najmłodszych lat będą zaznajamiali się z językiem polskim.

 
„Walka o wolność. Zdarzyło się w Polsce” – Grażyna Bąkiewicz

Nauka historii nie jest łatwa. Ze względu na wiele dat i faktów dzieci często uważają ją za nudną.  Dlatego też chcielibyśmy przedstawić wam książkę z serii „Zdarzyło się w Polsce”, która w przyjemny i prosty sposób przybliży waszym dzieciom historię Polski. Okazuje się bowiem, że jednak jest całkiem ciekawa i interesująca.

„Walka o wolność” to czwarta książka z serii Zdarzyło się w Polsce. Zawiera 10 opowiadań z czasów rozbiorów. W tej części przedstawione są losy Polaków z czasów kiedy Polska zostało usunięta z mapy świata. Dzieci mogą poznać historię z tamtych czasów oczami zwykłych ludzi, mieszkańców miast, dworów i wsi.

Lektura ta przybliży najmłodszym takie wydarzenia jak pierwszy koncert Fryderyka Chopina, napisanie „Dziadów” przez Adama Mickiewicza czy walkę Marii Skłodowskiej – Curie o prawa do edukacji dla kobiet.

Idealna pozycja dla głębszego zainteresowania dziecka historią Polski. Książka udowadnia jak barwna i ciekawa jest przeszłość Polaków, pełna nieoczekiwanych, często dramatycznych zwrotów akcji i mocno trzymająca w napięciu.

 

Źródła tekstowe i graficzne:

https://www.greg.pl/dla-dzieci/92,902_Rzekla-rzepa-rzepakowi-Gramatyka-i-ortografia-na.html

https://www.greg.pl/dla-dzieci/92,943_Poznaje-Polske-Wiersze-o-Polsce.html

https://merlin.pl/walka-o-wolnosc-zdarzylo-sie-w-polsce-grazyna-bakiewicz/7630095/