Poland na Kiritimati

Wiadomość o tym, że na Oceanie Spokojnym, w państwie Kiribati, znajduje się wyspa Kiritimati nie należy do wiedzy powszechnej. Jest to największa z 33 wysp na Pacyfiku. Znana jako Wyspa Bożego Narodzenia została tak nazwana przez żeglarza i odkrywcę Jamesa Cooka, który dopłynął na nią w przeddzień tego święta. Jednak tym, co jest w niej najbardziej zaskakujące jest informacja dotycząca znajdującej się tam osady o nazwie Poland.POLAK NA KOŃCU ŚWIATA

Ta bliska naszemu sercu nazwa została nadana wspomnianej wiosce na cześć Polaka Stanisława Pełczyńskiego, który na przełomie XIX/XX wieku przybył na wyspę w momencie, gdy jej mieszkańcy, na skutek suszy, mieli trudności z nawodnieniem plantacji palmowej. Pełczyński znajdował się wtenczas na amerykańskim statku przewożącym koprę. Polak pomógł rozwiązać tubylcom problem suszy.

 
POLSKIE ŚLADY NA KIRIMATI

Jak znacząca była to pomoc i jak wielka musiała być wdzięczność mieszkańców wioski pokazuje szczególny sposób uczczenia tej postaci. W związku z tym wydarzeniem osada zyskała nazwę kraju z którego pochodził Pełczyński, a imieniem Stanisław nazwano również zatokę, nad którą była położona. W 1995 r. został tam wybudowany kościół pw. św. Stanisława Kostki. 
RAJ NA ZIEMI – CZY NA PEWNO?

Obecnie wioskę Poland zamieszkuje około 400 osób. Jej mieszkańcy nie mówią po Polsku, lecz posługują się językiem kiribati. Przykrą informacją jest, że tamtejsza społeczność żyje w skrajnej biedzie. Jej głównym zajęciem jest handel płetwami rekinów. Ponadto wyspie Kiritimati zagraża zalanie przez wody Oceanu. Kilka lat temu Polska włączyła się do pomocy mieszkańcom wioski Poland. Warto dodać, że Kiritimati uchodzi za jedną z najpiękniejszych wysp koralowych na Oceanie Spokojnym a w wiosce Poland znajdują się wspaniałe rozległe piaszczyste plaże. Kto wie, może kiedyś stanie się ona nowym turystycznym miejscem odwiedzin Polaków?

  Wpis jest częścią projektu „POLONIKA – ślady Polaków za granicą”, który odkrywa miejsca na świecie, w których w szczególny sposób zaznaczyła się obecność Polaków. Źródła: Nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Kiribati Czy Polskę zaleje Pacyfik?