Polskie klasyki – kategoria bajka (2)

Chyba każdy z nas chciałby być w posiadaniu takiego wyjątkowego narzędzia, dzięki któremu odnaleźlibyśmy się w każdej sytuacji. Zaczarowany ołówek to bardzo dobrze znana bajka, która kilkanaście lat temu potrafiła zatrzymać przed telewizorem niejedno dziecko. Ciekawe, czy współczesne najmłodsze pokolenie też zainteresowałoby się „Zaczarowanym ołówkiem”.

Tytuł: Zaczarowany ołówek 

Reżyser: Ireneusz Czesny, Ryszard Szymczak

Opis: Głównym bohaterem bajki jest mały chłopiec Piotrek, którego ulubionym towarzyszem jest pies Pimpek. Razem przeżywają wiele niesamowitych przygód, a za każdym razem gdy wpadają w kłopoty, bądź nie potrafią sobie z czymś poradzić, pojawia się krasnoludek i daje Piotrkowi zaczarowany ołówek. 

Ołówek ten jest niezwykły, ponieważ wszystko co się nim narysuje automatycznie się materializuje. Dzięki temu można tak naprawdę mieć wszystko, co tylko zdołamy narysować ! 

Rys historyczny: animowany serial rysunkowy, zrealizowany w Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For w latach 1964-1977. Bajka nie posiada żadnych dialogów, dzięki czemu dobrze sprzedawała się także za granicą.

„Zaczarowany ołówek” składa się z 39 odcinków, przy czym od 27 odcinka serial posiada ciągłość fabularną. Treścią tej części serii jest wyprawa bohaterów na pomoc małemu rozbitkowi. Co więcej, z odcinków 27-39 stworzono pełnometrażowy film „Podróż z zaczarowanym ołówkiem”, który był wyświetlany w kinach. 

 

Źródła tekstów i obrazów: 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaczarowany_o%C5%82%C3%B3wek

http://www.nostalgia.pl/zaczarowany-olowek

https://film.interia.pl/wiadomosci/news-zaczarowany-olowek-w-lodzi,nId,1800490

https://film.interia.pl/wiadomosci/news-zaczarowany-olowek-w-lodzi,nId,1799379