„Apostoł nauki” w Chile

domeyko_grafika

Okazuje się, że działalność Polaków za granicą sięga nawet najdalszych zakątków świata.

Ignacy Domeyko to polski badacz, geolog i mineralog, którego nazwisko można po dziś dzień odkryć w nazwach chilijskich ulic, placów, skwerów, pomników, a nawet gór i portów.

Domeyko (1802-1889) w czasie studiowania na tak wybitnych uczelniach jak Uniwersytet Wileński czy francuska École des Mines w 1838 roku otrzymał zaproszenie do objęcia katedry chemii w Coquimbo (Chile). Za namową innego wielkiego Polaka, a swojego przyjaciela – Adama Mickiewicza – przyjął tę propozycję i wyruszył w podróż do kraju Ameryki Południowej.

domeyko_znaczek

Chilijski znaczek pocztowy z Ignacym Domeyko

Przybywając do tego egzotycznego kraju Domeyko nie skupił się jedynie na odkrywaniu jego nieznanego piękna. Postanowił wykorzystać swoją wiedzę z zakresu górnictwa i stworzył podstawy naukowe dla eksploatacji bogactw mineralnych kraju. Wybudował m.in. laboratorium naukowe, opracował szczegółowy program badań oraz zajął się nauczaniem fizyki, chemii, mineralogii i metalurgii.

Podczas swoich badań stworzył mapę geologiczną Chile, odkrył i zbadał wiele bogatych pokładów różnych gatunków węgla kamiennego, żył złota, a także znalazł nieznany wówczas minerał nazwany na jego cześć „domeykitem”. Odkrycia te przyniosły mu światową sławę, a wdzięczni Chilijczycy pisali:

Domeyko pierwszy wskazał nam nasze skarby i nauczył z nich korzystać.

Współcześnie z nazwiskiem Domeyki spotykają się Chilijczycy nieustannie. Oprócz nazw ulic, pomników i budynków najpoważniejszym obiektem topograficznym noszącym nazwisko naszego rodaka są Góry Domeyki. Pasmo to stanowi zachodni grzbiet Andów. Nazwę górom nadał rząd chilijski.

cartadomeyko2009

Ciekawostką jest, że w 1996 w Chile zawiązała się nawet inicjatywa wnioskujących o uznanie Domeyki za Sługę Bożego.

Ponadto ten „obywatel świata” stał się pierwowzorem dla postaci Żegoty z III części Dziadów Adama Mickiewicza.

Wpis jest częścią projektu „POLONIKA – ślady Polaków za granicą”, który odkrywa miejsca na świecie, w których w szczególny sposób zaznaczyła się obecność Polaków.

Źródła:

http://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/767359,Ignacy-Domeyko-Polak-czczony-w-Chile

http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/polskie-slady-na-mapie-swiata-czyli-o-polsce-bez-granic/27xhl

http://www.kaktusymeksyku.pl/Domeyko.html