Audiobajki terapeutyczne – jaką tak naprawdę mają moc?

Nasza Fundacja w tym roku szkolnym postanowiła stworzyć wyjątkowy projekt. Są nim terapeutyczne audiobajki dla dzieci polonijnych. Bajki poruszają kwestie społeczne, z którymi dzieci Polonii i Polaków za granicą mają największe problemy: nowe otoczenie, nowi koledzy, samoakceptacja, tęsknota za bliskimi, potrzeba przynależności do społeczności, a także problemy towarzyszące dwujęzyczności. Aby pomóc im odnaleźć się w nowej rzeczywistości postanowiliśmy wyjść im naprzeciw i stworzyć właśnie audiobajki, które będą pokazywać różnych bohaterów, ich problemy i jak sobie z nimi radzą. Projekt audiobajek dla Polonii to niesamowite przedsięwzięcie, które cieszy się dużym zadowoleniem wśród dzieci i rodziców. 

Jednak czym tak naprawdę są terapeutyczne bajki dla dzieci i jaka jest ich moc? 

Tego dowiesz się z najnowszego wywiadu z Eweliną Pyrtek — autorką naszej pierwszej audiobajki pt. “Elena w krainie lodu i ognia”.  Przeczytaj o tym, jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem bajek dla dzieci oraz skąd czerpie inspirację do ich powstawania. Jednak najważniejszym punktem wywiadu było przekazanie Wam, drodzy czytelnicy, że bajki terapeutyczne działają cuda w wychowaniu małych człowieczków.  

Aleksandra Zawada: Jak zaczęła się Pani przygoda z pisaniem bajek dla dzieci?

Ewelina Pyrtek: Od zawsze kochałam książki i marzyłam, żeby móc zacząć je pisać. Ponad dwa lata temu założyłam bloga www.pomabajki.pl, na którym pokazuję i recenzuję bajki terapeutyczne dla dzieci. Prowadzę również warsztaty dla dzieci z wykorzystaniem bajkoterapii, dzięki temu wiem, z czym dzieci mają trudność. Pewnego dnia zabrakło mi tekstu do zajęć, więc postanowiłam sama go napisać. Dodatkowo nagrałam go w formie audiobajki, dodałam melodię… i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Dzieciom bardzo spodobała się ta audiobajka, więc postanowiła pisać i nagrywać więcej.

AZ: Skąd czerpie Pani inspiracje do pisania?

EP: Z życia, z warsztatów, ale przede wszystkim od dzieci. Obserwuję ich potrzeby i dostosowuję treść bajki pod dzieci. Często zadaję im pytanie: O czym chcielibyście posłuchać następną bajkę?  Dzięki temu to od dzieci mam mnóstwo pomysłów, które przychodzą mi z łatwością.

AZ: Co to bajki terapeutyczne? Jak pomagają dzieciom?

EP: Bajki terapeutyczne łączą się z bajkoterapią. Ich celem jest uspokojenie, zredukowanie problemów emocjonalnych i wspieranie dzieci w trudnych sytuacjach. Dzieci zaznajamiają się z wartościami moralnymi, próbują poradzić sobie z nieśmiałością, a także różnymi rodzajami lęku (przed ciemnością, dentystą, nowymi wyzwaniami). Dodatkowo zwiększają poczucie własnej wartości oraz rozwijają kreatywność. Dzieci poznają wyselekcjonowane bajki i opowiadania i bardzo ważne jest, by były wspólnie czytane i omawiane. Bajki te opowiadają o bohaterach, z którymi dzieci się utożsamiają. Na podstawie doświadczeń tych bohaterów samodzielnie wyciągają wnioski, które mogą zastosować we własnym życiu. Próbują własnymi słowami opisać swoje problemy, lęki, uczucia, ale też powody i sytuacje, które sprawiają, że czują szczęście i radość. Bajki terapeutyczne są wspaniałą okazją do rozmowy z innymi dziećmi (lub dorosłymi) i zorientowania się, że one również czasami się boją, wstydzą lub są smutne.

Projekt terapeutyczne audiobajki

Projekt powstaje dzięki Waszemu wsparciu naszej Zrzutki na materiały edukacyjne na rok 2022/2023 dla dzieci polonijnych. Zebrana kwota pozwoliła nam nagrać już 5 wspaniałych audiobajek, wspierające dzieci polonijne i ich problemy.

Jednak to nie wszystko, nasza fundacja już pracuje nad kolejnym projektem związanym z tymi oto bajkami, a mianowicie naszym celem jest wydanie e-booka, aby trafiły one do jeszcze większej ilości dzieci na całym świecie. 

Nasze audiobajki możesz znaleźć na naszej stronie: https://polonia.edu.pl/audiobajki-dla-polonii/