Brazylijska stolica Polski – Kurytyba

Patrząc na mapę Brazylii, na południu można dostrzec polskobrzmiącą nazwę – Kurytyba (port. Curitiba). W tym latynoamerykańskim mieście, otoczonym wzgórzami i jeziorami obok portugalskiego często można usłyszeć język polski! Jest to bowiem największe skupisko Polonii w Brazylii. Mieszka tam ok. 400 tys. Polaków, co stanowi ponad 70% polskich emigrantów z tego kraju. Kurytyba mocno wspiera naszych rodaków, o czym świadczy istnienie tam polskiego konsulatu generalnego, prasy polskojęzycznej, szkolnictwa, instytucji kulturalnych, religijnych i społecznych, np. Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego.

PIERWSZE ŚLADY POLAKÓW

Do Kurytyby Polacy przybyli pod koniec XIX wieku. Byli to głównie biedni chłopi, którzy na emigrację zdecydowali się z przyczyn ekonomicznych. Zmiana miejsca zamieszkania miała być dla nich nowym początkiem. Nie było to jednak proste zadanie, ponieważ najpierw musieli oni dostosować teren do własnych potrzeb. Kolonizowane obszary były bowiem porośnięte gęstą dżunglą, tak różną od znanych im warunków. Okolicę udało się zaadaptować, choć o uprzednich realiach nadal przypomina bardzo duża ilość roślinności. Mówi się, że Kurytyba to jedno z najbardziej zielonych miast na świecie, a jego mieszkańcy troskliwie dbają o utrzymanie tego stanu rzeczy.

POLSKIE AKCENTY WSPÓŁCZEŚNIE

Wielkie wkład w tworzenie miasta miał Polak urodzony w Brazylii – Lubomir Ficiński-Dunin, który był naczelnym architektem miasta. W Kurytybie znanych jest także wielu innych Polaków. Na miejscu możemy podziwiać np. pomnik Mikołaja Kopernika, który został podarowany miastu przez Toruń.  Znajduje się tu również tablica poświęcona Lechowi Wałęsie, która ma przypominać o wizycie z lat jego prezydentury.

Jednak najsłynniejszą postacią, o której warto wspomnieć, jest Jan Paweł II. Odwiedził on Kurytybę podczas podróży apostolskiej do Brazylii w 1980 roku. 6 lipca odprawił tam Mszę Świętą dla imigrantów. Jeszcze przed jego wizytą w miejscowości utworzono las im. Jana Pawła II (Bosque Polones Papa Joao Paulo II), którym zajmuje się pani Danuta Lisiecki de Abreu – Polka urodzona na Wileńszczyźnie. Natomiast pamiątką tej pielgrzymki jest pomnik polskiego papieża odsłonięty tam 16 października 1981 roku. Aktualnie jest on jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w okolicy.

Wpis jest częścią projektu „POLONIKA – ślady Polaków za granicą”, który odkrywa miejsca na świecie, w których w szczególny sposób zaznaczyła się obecność Polaków. Źródła: Kurytyba – najbardziej polskie miasto w Brazylii Kurytyba – stolica brazylijskiej polonii Urodzila sie w wilnie Polacy w Brazylii : aspekty historyczne i współczesność Kurytyba