Polskie książki, które powinno przeczytać każde dziecko (dla najmłodszych)

Przed Wami kolejna część zestawienia najpiękniejszych polskich pozycji czytelniczych dla dzieci. Tym razem proponowane przez nas książki spodobają się młodszym dzieciom. Rodzice lub dziadkowie, którzy będą je czytać razem ze swoimi pociechami, z pewnością  powrócą do lat dzieciństwa.

 

„Jacek i Agatka” – Wanda Chotomska, Adam Kilian

Zapewne pierwszą rzeczą, jaka przychodzi wam na myśl czytając ten tytuł jest bajka, a konkretnie dobranocka. Tak rozpoczęła się kultowa historia Jacka i Agatki. Dwie pacynki, czyli główki nakładane na palec, towarzyszyły niegdyś każdemu polskiemu dziecku przed snem właśnie jako dobranocka, emitowana codziennie o godzinie 19.20.

Teraz proponujemy wam powrót do wszystkim dobrze znanych pacynek, ale w formie książki, w której zostały opisane wszystkie ekranowe historie Jacka i Agatki.

Tytułowi bohaterowie są rodzeństwem. Jacek uważa, że jego siostra jest niezwykle mądra, ta natomiast stara się wyciągnąć go z każdej opresji w jaką wpadnie. Od czasu do czasu pojawia się również postać sąsiadki, która dzięki cienkim ścianom słyszy wszystkie rozmowy rodzeństwa i relacjonuje nam ostatnie wydarzenia.

To piękne wydanie, ilustrowane przez Adama Kiliana, który zaprojektował pacynki, jest świetnym  sposobem na przybliżenie dzieciom czasów kiedy sami byliście dziećmi, a dla dorosłych idealną okazją do powspominania dawnych lat.

 

 
„Detektyw pozytywka” – Grzegorz Kasdepke (5+ lat)

Każde dziecko, to taki mały detektyw, który musi wiedzieć wszystko: co?  dlaczego?  ale jak?  po co? – Tego typu pytania potrafią zamęczyć każdego kto natrafi na małego, ciekawskiego człowieka, który jak prawdziwy detektyw tropi i szuka odpowiedzi na każde pytanie.

Dokładnie to samo robi tytułowy detektyw Pozytywka, bardzo sympatyczny i lubiany przez dzieci.

Książka składa się z kilkunastu zagadek „kryminalnych”, które zazwyczaj dotyczą zjawisk, z jakimi małe dzieci spotykają się na co dzień, takimi jak roztrzaskanie wazonu z wodą na balkonie przez mróz. Dla niektórych błahe sprawy, dla detektywa Pozytywki, tak samo jak i dla małych czytelników, są bardzo poważne i zawikłane. Próby ich wyjaśnienia uczą logicznego myślenia i wyciągania wniosków.

Na końcu książki znajdują się rozwiązania każdej ze spraw. Dzięki temu dzieci mogą obudzić swój zmysł detektywistyczny i samodzielnie wydedukować co tak właściwie się stało, a dopiero na końcu sprawdzić czy myślą jak prawdziwy detektyw.

Zapraszamy do zabawy, a dla wszystkich, którzy polubią detektywa Pozytywkę mamy dobrą wiadomość – jest więcej książek o jego przygodach!

 

 

Źródła grafik i tekstów:

https://www.empik.com/przecinek-i-kropka/jacek-i-agatka-recenzja-ksiazki,16568,a

https://www.empik.com/detektyw-pozytywka-kasdepke-grzegorz,p1091123900,ksiazka-p