Polonijny Dzień Dwujęzyczności

Język polski tworzą nie tylko ludzie, ale również miejsca. Pamięć o nich, o kulturze i specyfice własnej Ojczyzny jest jednym z najbardziej istotnych elementów zachowania tożsamości narodowej wśród najmłodszych Polaków mieszkających poza granicami kraju. Fundacja Edukacji Polonijnej, działając na rzecz rozpowszechniania polskiej edukacji za granicą, chce pokazać, że warto inwestować w naukę języka polskiego i dzięki temu poznawać różne oblicza naszego kraju.

Ustanowione w 2015 roku święto Polonijnego Dnia Dwujęzyczności ma na celu przypomnienie Polakom zamieszkałym poza Ojczyzną, o wartościach wynikających z dwujęzycznej edukacji i jej znaczeniu w życiu Polonii, Polski i krajów, w których mieszkamy. Język ojczysty pozwala wyrażać emocje i przeżycia wyjątkowe dla każdego Polaka. Świętując wspólnie Dzień Dwujęzyczności sprawiamy, że najmłodsi Polacy mogą poczuć, że stają się prawdziwymi rzecznikami polskości na całym świecie!

Z okazji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, Fundacja Edukacji Polonijnej przygotowała quiz zarówno dla najmłodszych dzieci kliknij, jak i tych trochę starszych kliknij oraz ich rodziców, dotyczące wiedzy o polskiej historii, geografii i wiedzy powszechnej.

Zapraszamy do spróbowania swoich sił i zmierzenia się z quizem w gronie całej rodziny! Celebrujmy razem Polonijny Dzień Dwujęzyczności 🙂

Przy okazji zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie fundacji „Polskie słówka – łamigłówka” gdzie każde dziecko w wieku 5-15 lat będzie mogło spróbować przedstawić nam co „widzi” myśląc o różnych polskich słowach!

Quiz geograficzno-historyczny o Polsce:

 

Quiz wiedzy ogólnej o Polsce dla najmłodszych: