Janusz Kamiński – Prawa ręka Spielberga

Janusz Kamiński rozpoczął swoja karierę jako asystent operatora, a później jako autor zdjęć do filmów. Przełomowym momentem w jego karierze był film „Dziki Kwiat”. Na zdjęcia z tej produkcji zwrócił uwagę sam Steven Spielberg, dla którego Kamiński jest teraz stałym operatorem.

Urodził się 27 czerwca 1959 roku w Ziębicach. Tam też przeżył swoje dzieciństwo i młodość. Latem 1980 roku spędzał wakacje w Grecji, gdzie dotarły do niego informacje o fali strajków w Polsce. Był to powód dla którego postanowił na stałe pozostać za granicą.

Początkowo przebywał w Wiedniu, skąd w 1981 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a dokładnie do Chicago. Podjął studia w Columbia College na wydziale Filmu i Sztuk Pięknych. Następnie przeniósł się do Los Angeles gdzie ukończył kurs operatorski w American Film Institute.

Dzięki temu, że Kamiński został zauważony przez znanego i cenionego reżysera Stevena Spielberga, który zaproponował mu współpracę, otworzyła się przed nim droga do międzynarodowej sławy. Do najwybitniejszych filmów, dla których zrealizował zdjęcia należą „Motyl i skafander” Juliana Schnabla, „Lista Schindlera” Stevena Spielberga czy „Szeregowiec Ryan” również w reżyserii Stevena Spielberga. W 2007 został także autorem zdjęć do polskiej produkcji „Hania”.

Janusz Kamiński zdobył jako operator wiele ważnych nagród. Dwukrotnie otrzymał Oscara za zdjęcia do filmów Stevena Spielberga. Za „Listę Schindlera” w 1994 i za film „Szeregowiec Ryan” w 1999. Jest również laureatem nagrody Brytyjskiej Akademi Filmowej (BAFTA) oraz Brytyjskiego Stowarzyszenia Operatorów.

Kamiński próbował też swoich sił jako reżyser. W tej roli zadebiutował w roku 2000 filmem „Stracone dusze”. W wywiadzie z Agnieszką Topornicką powiedział:

„Zależało mi, żeby pokazać mroczną rzeczywistość istniejącą równolegle do tej, którą znamy. A więc gra światłocieniem, prawie całkowity brak koloru, postaci wychodzące z cienia w jasne, oślepiające światło, wnętrza grożące lada chwila rozpadem… „.

   

Źródła tekstów i obrazów:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Kami%C5%84ski_(operator_filmowy)

https://culture.pl/pl/tworca/janusz-kaminski

https://film.interia.pl/raporty/raport-oscary-2012/wiadomosci/news-janusz-kaminski-zdobyl-juz-dwa-oscary,nId,1803373

http://sporwkinie.blogspot.com/2016/02/janusz-kaminski-wraca-do-rezyserii.html