Józef Piłsudski w Opatii

image1

Chorwacja, Opatija, Park Miejski przy wybrzeżu

Czy marszałek Piłsudski w ogóle miał czas na odpoczynek? A jeśli tak, to dokąd się udawał?

W kurorcie nadmorskim, popularnym wśród Polaków szczególnie w pierwszej połowie XX wieku, w niegdysiejszej Abacji, czyli dzisiejszej Opatii w Chorwacji, w Parku Miejskim znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona Józefowi Piłsudskiemu. Tablica została odsłonięta przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2007 r. Widnieje na niej napis w języku polskim i chorwackim:

Józef Piłsudski żołnierz i mąż stanu, współtwórca niepodległej Polski, pierwszy marszałek i naczelnik Państwa Polskiego mieszkał w Opatii w przededniu wielkiej wojny o wolność narodów // Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Zagrzebiu // Polskie Towarzystwo Kulturalne im. F. Chopina // Rijeka // 12 maja 2007 roku.

image2

Piłsudski wypoczywał w wielu zakątkach świata, m. in. w Egipcie, Turcji, na Maderze, w Rumunii i w Grecji. Do Opatii marszałek wyjechał na dłuższy odpoczynek, razem z żoną Marią. Miało to miejsce po akcji pod Bezdanami w 1908 r. W tym samym czasie w Lovranie, nieopodal Opatii, rezydował i leczył się Stanisław Witkiewicz, znany malarz tatrzańskich krajobrazów i twórca „stylu zakopiańskiego”. Losy dwóch zasłużonych dla naszego kraju Polaków splotły się w tym sielskim otoczeniu, u wybrzeży Adriatyku, na urokliwej, jakby stworzonej dla odpoczynku i regeneracji zdrowia chorwackiej riwierze.

Na tablicę poświęconą Piłsudskiemu można trafić przechadzając się wąskimi, spacerowymi ścieżkami w Parku przy wybrzeżu. To nielada zaskoczenie trafić na ślad naszego rodaka wśród tej nieco już egzotycznej roślinności i w ciepłym, śródziemnomorskim klimacie.

W okolicy, w parku, w postaci popiersia upamiętniona została jeszcze jedna niezwykła postać – Henryk Sienkiewicz – polski powieściopisarz i noblista.

Może więc warto właśnie tam wybrać się na tegoroczne wakacje?

Wpis jest częścią projektu „POLONIKA – ślady Polaków za granicą”, który odkrywa miejsca na świecie, w których w szczególny sposób zaznaczyła się obecność Polaków.

Źródła:

http://www.muzeumpilsudski.pl/jozef-pilsudski/kalendarium-zycia-jozefa-pilsudskiego

http://www.jpilsudski.org/artykuly-historyczne-pilsudski/zyciorys-jozefa-pilsudskiegoJeżeli podobają Ci się nasze projekty i chcesz, żeby było ich jeszcze więcej wesprzyj nas!
Nawet najmniejsza kwota wpłacana regularnie pomaga nam skutecznie planować nasze działania.