Uczuć tłumaczyć nie musisz – języki już tak

Uczuć tłumaczyć nie musisz – języki już tak

Czasem łatwo zapomnieć, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa język ojczysty. Jednak czemu ograniczać się do znajomości tylko jednego języka?

Z okazji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności powstał specjalny filmik pokazujący jak wiele zalet niesie ze sobą perfekcyjna znajomość dwóch języków. Nagranie zostało stworzone przez Fundację Edukacji Polonijnej przy współpracy z Fundacją Dobra Polska Szkoła.

Jedną z największych zalet dwujęzyczności jest oczywiście znajomość dwóch języków – taka osoba nie ma żadnych problemów z komunikacją, czy to w kraju, w którym została wychowana, czy w swojej Ojczyźnie. Należy pamiętać, że dzieci są w stanie opanować język obcy znacznie szybciej niż dorośli, dzięki czemu już od najmłodszych lat mają szansę na bogatszy rozwój intelektualny. Ponadto, naukowcy udowodnili, że osoba dwujęzyczna rozwija się znacznie szybciej od osoby mówiącej tylko jednym językiem, staje się bardziej kreatywna, oraz znacznie lepiej potrafi się odnaleźć w trudnych lub stresujących sytuacjach.

Nagranie ma na celu uświadomienie, że nieważne, w jakim języku myślisz, lecz kim się czujesz. Mieszkając poza granicami Polski, mimo codziennego rozmawiania w języku obcym, można również czuć się prawdziwym Polakiem. Co więcej, zyskujesz ogromną wartość – dwujęzyczność nie tylko pomaga w poznawaniu i zdobywaniu świata, ale także gwarantuje ciągły rozwój, przez całe życie.

Nagranie zostało zrealizowane z okazji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności i współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.

Patronem medialnym projektu jest Londynek.net.