Krzysztof Arciszewski jako generał artylerii brał udział w holenderskiej próbie podboju Brazylii. Powodem jego wyjazdu z Polski było wygnanie w 1623 r. za zabójstwo. Dotarł do Holandii, gdzie wykształcił się w zakresie artylerii. Przez kolejnych kilka lat brał udział w wojnie trzydziestoletniej, walcząc po różnych stronach konfliktu.
Kolejno Arciszewski wyjechał do Francji, gdzie w dalszym ciągu kształcił się w zakresie artylerii, pełnił też funkcję wysłannika hetmana na dworze francuskim, a także wziął udział w zdobywaniu twierdzy La Rochelle, stając w szeregach oddziałów kardynała Richelieu.
Następnie wziął udział w holenderskiej wyprawie do Brazylii przeciwko Hiszpanom i Portugalczykom. Był autorem podboju stolicy Pernambuco – Olindy. Zdobył sławę podbijając kilka twierdz i w 1637 r. został mianowany wicegubernatorem holenderskiej Brazylii.
Swój pobyt w tym kraju opisał w pamiętniku.
Ze względu na konflikt z hrabią Maurycym de Nassau-Siegenem powrócił do Holandii, a następnie, w 1646 r., do Polski, gdzie objął pozycję dowódcy artylerii konnej. Brał też udział w zwalczaniu powstania Chmielnickiego. Następnie zrezygnował ze służby.
Arciszewski był też pasjonatem etnografii, jego opisy plemion indiańskich z Pernambuco zdobyły spory rozgłos w Holandii. Zbierał wiadomości na temat plemienia Tupi. Wykonywał też prace kartograficzne. Do polskiej kartografii wprowadził graficzne zapisywanie głębokości jezior i mórz. Interesował się wieloma sprawami. Był erudytą. Chętnie zabierał głos między innymi w kwestiach teologicznych. Co ciekawe Arciszewski próbował również swoich sił w nurkowaniu. Prawdopodobnie był pierwszym człowiekiem, który przez kilka godzin nurkował w morzu.
Pozostawił po sobie również rozprawę medyczną, wiersze, a nawet portrety.
Wpis jest częścią projektu „POLONIKA – ślady Polaków za granicą”, który odkrywa miejsca na świecie, w których w szczególny sposób zaznaczyła się obecność Polaków.
Zródła:http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=4220481
https://sladamipolakow.wordpress.com/tag/krzysztof-arciszewski/
https://histmag.org/Krzysztof-Arciszewski-na-podboj-Brazylii-18084