Książki, które powinno przeczytać każde dziecko – przenosimy się w czasie

Książki edukacyjne, które wciągają czytelnika niczym opowieści fantasy. Dziś proponujemy Wam właśnie takie pozycje dla nieco starszych dzieci. Czego nauczyą się z nich tym razem? Jakie przesłanie płynie z ich lektury? Czytajcie opisy naszych propozycji.

„Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści” – Łukasz Wierzbicki

Pewnie każdy z Was zna choćby jeden mit z mitologii greckiej. Jest ona bardzo popularna i często przywoływana w szkole czy też w różnych filmach. Warto jednak wspomnieć, że nasi przodkowie także posiadali mitologię – jest to mitologia słowiańska.  Zawiera ona fascynujące wyjaśnienia wszystkich zjawisk, które w tamtych czasach były okryte tajemnicą, między innymi jak powstał świat i człowiek.

Mitologia słowiańska pełna jest tajemniczych postaci i niezwykłych bogów, o których większość z nas nigdy nie słyszała. Łukasz Wierzbicki w swojej książce zagłębia się w te pradawne wierzenia, pokazując nam jak w dawnych czasach Polacy wyobrażali sobie świat i wszystko, co z nim związane.

Oprócz poetyckiego opisu stworzenia świata, znajdziemy tu również mityczne opowieści o słowiańskich boginiach i bożkach.

Pamiętajcie, że każdy mit zawiera ukryte znaczenie, z którego płynie jakaś mądrość. Przeczytajcie je i odkryjcie każdą z nich.

„Poczet królowych polskich’ – Anna Kaszuba-Dębska

Jak historia, to i władcy. Zazwyczaj mówi się wtedy o królach, dzielnych i mężnych mężczyznach, którzy byli nie tylko mądrymi władcami ale również wyśmienitymi wojownikami.

My natomiast proponujemy popatrzeć na świat władzy z drugiej strony, przybliżając Wam postacie polskich królowych. W tej książce znajdziecie ich aż 25, w tym nie tylko opisy ich życia, ale również piękne portrety.

Polska może sie poszczycić nie tylko wspaniałymi królami, ale również królowymi. Wymienić królów Polski to żaden problem! A ile znacie królowych? O nich i ich dokoniach mówi się zdecydowanie za mało.  Każda z przedstawionych w tej książce królowych była kimś znacznie więcej niż tylko damą na dworze i żoną władcy. Sami zobaczcie jak wielkie miały ambicje, jak wpływały na losy państwa i jak z wielkim uporem i odwagą dążyły do swoich celów.

„Czy wojna jest dla dziewczyn?” – Paweł Beręsewicz

II Wojna Światowa była ogromnym szokiem dla wszystkich. Żołnierze ruszyli na front. Cywile zaangażowali się w działalność dywersyjną, bądź po prostu walczyli o przetrwanie. A dzieci? Właśnie! Jak to wszystko przeżywały dzieci ?

Wojna całkowicie zepsuła dzieciństwo małej Elki. Taty nie było w domu, a mama – lekarka, praktycznie nie wychodziła z pracy. Życie małej dziewczynki kiedyś było beztroskie, a teraz zamienia się w koszmar. Ela musi być bardzo dzielna, stara się nie płakać, uważać na to co mówi i dochowywać każdej tajemnicy.

Zderzenie z okrucieństwem wojny jest trudne dla każdego, nawet najbardziej odważnego, dorosłego człowieka. To co w takich chwilach dzieje się w głowie małego dziecka, zupełnie nierozumiejącego całej sytuacji, ciężko jest sobie nawet wyobrazić. Czy Elka poradzi sobie z tak dużym ciężarem ?

„Wrocławskich krasnali historie prawdziwe” – Mariusz Urbanek

Krasnale to prawdziwy symbol Wrocławia. Można je znaleźć w wielu, nawet najbardziej zaskakujących miejscach. Z każdym kolejnym rokiem małych wrocławskich przyjaciół przybywa. Aktualnie jest ich tak dużo, że miasto można zwiedzać ich śladami.

Książka Mariusza Urbanka pełna jest legend i historii o tym, jak krasnale pojawiły się we Wrocławiu i jakie są ich historie.

Wiedzieliście, że to właśnie skrzaty pokazały ludziom bród między wyspami na Odrze, gdzie później powstał Wrocław ? Na początku przybysze i skrzaty żyli w zgodzie. Po jakimś czasie ludzie jednak zaczęli się wstydzić tego, że słuchają rad takich małych istotek, więc zaczęli twierdzić, że one w ogóle nie istnieją.

Chcecie dowiedzieć się więcej ciekawostek z życia wrocławskich krasnali ? Zapraszamy do lektury! Zapewniamy Was, że każda historia będzie nie tylko ciekawa, ale również będzie niosła ze sobą puentę i wiele mądrości.

„Puk, puk! Zastałem króla?” – Marcin Przewoźniak

Wiecie, że zawsze szukamy takiego sposobu na naukę historii, aby była ona dla was ciekawa i interesująca. Nigdy jednak nie wpadlibyśmy na pomysł, jaki został przedstawiony w tej książce. Jaka szkoda, że takie rzeczy nie mogą dziać się na prawdę!

Pewnego dnia w kamienicy rodziny Bielskich pojawiają się nowe drzwi, zakupione na targu staroci, które zostają umieszczone w futrynie prowadzącej do spiżarni. Ten moment zmienia wszystko, ponieważ okazuje się, że drzwi działają jak wehikuł czasu. w domu zaczynaja się dziać bardzo dziwne rzeczy.

Krzyżacki rycerz, królewski błazen, Winston Churchill czy Mikołaj Kopernik to tylko kilka z postaci, które przez owe magiczne drzwi wejdą do współcześności. To właśnie tam znajdą na swojej drodze zafascynowanego i jednocześnie zaskoczonego dwunastoletniego Stasia Bielskiego.

Jak myślicie, jak skończy się ta historia ? Chcielibyście w taki sposób poznawać postacie historyczne ? Bo my jesteśmy jak najbardziej za!

Źródła tekstów i obrazów: