Książki, które powinno przeczytać każde dziecko – wracamy do szkoły!

Pierwszy tydzień szkoły dobiega końca… Pewnie powoli przyzwyczajacie się do nowych obowiązków i z nowymi siłami zabieracie się do pracy. W związku z nowym rokiem szkolnym proponujemy Wam dziś książki, które poza walorem edukacyjnym są na tyle ciekawe, że Wasze dzieci same będą się garnąć do ich czytania.

  1. „Alfabet polski” – Anna Skowrońska

A jak Andrzejki, C jak czarne złoto, N jak noc świętojańska – to tylko niektóre z haseł, o których możecie przeczytać w tej niezwykłej książce. „Alfabet polski” to prawdziwa encyklopedia wiedzy o Polsce, jej zwyczajach, tradycjach, świętach i znanych postaciach. Każda litera alfabetu to inna ciekawostka, wytłumaczona w krótkim opowiadaniu. To daje nam aż 54 hasła opowiadające  o Polsce! A hasła te nie są typowe! Na pewno każdy znajdzie tu coś zaskakującego, o czym do tej pory nie wiedział. Całość została wykończona pięknymi ilustracjami, dzięki czemu książka jest nie tylko bogata w wiedzę ale również miła dla oka.

  1. „Cyrk na kólkach, czyli język polski na wesoło” – Monika Hałucha

Mamy dla was kolejny przykład połączenia nauki z zabawą. Łamigłówki, krzyżówki, labirynty i kolorowanki to zdecydowanie nie wszystko co ta książka może Wam zaoferować. Każda, z pozoru zwykła zagadka, bądź zadanie do wykonania ma na celu przybliżenie najmłodszym zastosowania związków frazeologicznych. Znajdziemy tutaj historię królewny, która miała wilczy apetyt, a także psa Pikusia, który nudzi się jak mops.

W ten sposób dzieci bawiąc się, przyswajają jednocześnie bardzo popularne w użyciu związki frazeologiczne. Dodatkowo na dole każdej strony znajdziecie objaśnienie każdego z nich. Taka nauka to czysta przyjemność!

  1. „Co to znaczy…” – Grzegorz Kasdepke

„Co to znaczy…” to kolejna książka dla małych, ciekawych świata czytelników. W naszej codziennej mowie często używamy związków frazeologicznych, metafor bądź powiedzeń. Grzegorz Kasdepke w swojej książce pokazuje, że pomimo iż dla nas są one zrozumiałe, dzieci wprowadzają w niemałe zakłopotanie.

Mały Bartuś, główny bohater tej książki, bardzo często ma problem ze zrozumieniem dorosłych. Przecież jak babcia może spokojnie mówić, że jego tata darł z kolegami koty? Razem z Bartusiem dowiecie się co to powiedzenie tak naprawdę to oznacza, poznacie także wiele więcej sekretów polskiej mowy. A wszystko to zawarte jest w krótkich opowiadaniach z życia Bartusia, gdzie poznacie wiele zabawnych historii i sytuacji, które wydarzyły się przez polskie powiedzenia.

  1. „Czy to długo czy krótko?” – Izabela Zięba

5 minut, godzina, miesiąc… To długo czy krótko ? Dla jednej osoby może to być długo, a dla innej krótko. Czasami jak mama powie, że obiad będzie za 10 minut to wydaję się to straasznie długo, ale z drugiej strony 10 minut przerwy w szkole wydaję się trwać dziwnie krótko. Więc jak to właściwie jest ?

Ta książka wyjaśnia wszystkim niecierpliwym jak „płynie” czas i, że długo i krótko nie zawsze oznacza to samo. Krótkie historyjki wyjęte z codziennego życia pokażą Wam jak dziwny jest czas i jak bardzo dana sytuacja może spowodować, że nagle pędzi jak szalony a innym razem wlecze się jak żółw. Prosty i przyjemny sposób na zrozumienie teorii względności czasu.

To dopiero pierwsza część książek, które proponujemy Wam z okazji powrotu do szkoły. Czekajcie na drugą część naszego „szkolnego” zestawienia.

Źródła tekstów i obrazów:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/295429/alfabet-polski

http://acapulcostudio.pl/portfolio/alfabet-polski/

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/287946/cyrk-na-kolkach-czyli-jezyk-polski-na-wesolo

http://www.polskailustracjadladzieci.pl/2016/03/nowosc-cyrk-na-kokach-czyli-jezyk.html

https://www.taniaksiazka.pl/co-to-znaczy-zestaw-jubileuszowy-grzegorz-kasdepke-

https://www.gandalf.com.pl/b/powrot-bartusia-czyli-co-to-znaczy/

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4881123/czy-to-dlugo-czy-krotko

https://dzinztomikiem.pl/czy-to-dlugo-czy-krotko/