Książki, które powinno przeczytać każde dziecko (pogłębianie wiedzy)

  1. „Pionierzy czyli poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków” – Marta Dzienkiewicz

Wiecie kim jest Wanda Rutkiewicz, Kazimierz Nowak albo Marian Rejewski? Nie? A więc przedstawiamy Wam książkę „Pionierzy czyli poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków”, z której wszystkiego się dowiecie.

Znajdziecie tutaj wielu Polaków, którzy dzięki swojemu uporowi i ponadprzeciętnej inteligencji osiągnęli ogromne sukcesy, odkrywali nowe, niezwykłe rzeczy.

Polacy bardzo lubią robić coś, czego do tej pory nikt nie zrobił.  Niestety często bywa tak, że ich osiągnięcia odchodzą w zapomnienie. W książce Marty Dzienkiewicz opisanych jest wiele osób, o których większość z nas nigdy nie słyszała. Znajdą się wśród nich i tacy, którzy są znani na całym świecie, jak choćby Maria Skłodowska-Curie.

Zależy nam na tym, aby o tych Polakach, którzy osiągnęli sukces i wywarli wpływ na losy świata wiedział każdy. Dlatego tę lekturę, bez wahania uznajemy za obowiązkową do przeczytania. Dajcie nam znać, który bohater najbardziej Was zaskoczył.

  1. „Wszyscy ludzie rodzą się wolni” – opracowanie zbiorowe

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka zapewne nie brzmi jak książka, którą chciałoby się przeczytać, ale uwierzcie nam, że w tym przypadku będzie całkiem inaczej.

Książka „Wszyscy ludzie rodzą się wolni” to ilustrowana Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, w której każdy z 30 artykułów jest opisany w prosty, zrozumiały dla najmłodszych sposób. Została ona wydana przez Amnesty International w celu zapoznania dzieci z tym, jakie mają prawa. Każdy powinien wiedzieć, że w choćby najprostszej, codziennej czynności jest chroniony Prawami Człowieka, których nikt nie może go pozbawić.

Piękne ilustracje wykonane przez znanych artystów sprawiają, że książka staje się jeszcze ciekawsza i zachęca do przeczytania. Przy tej lekturze na pewno nie będziecie się nudzić, a jednocześnie przekażecie swoim dzieciom ogrom ważnej i przydatnej wiedzy.

  1. „Mówcie mi Bezprym” – Grażyna Bąkiewicz

Bezprym to bardzo ciekawa postać w polskiej historii. O jego życiu wiadomo niewiele. Pewne jest to, że był pierworodnym synem Bolesława Chrobrego. Co ciekawe, kiedy przyszedł moment przekazania władzy, na tronie nie zasiadł Bezprym a jego młodszy brat Mieszko II Lambert.

Na podstawie informacji wyczytanych w średniowiecznych kronikach, powstała książka „Mówcie  mi Bezprym”, z której możecie się dowiedzieć jak wyglądało życie najstarszego syna Bolesława Chrobrego. Poznacie go zwłaszcza z czasów jego młodości i dowiecie się jak doszło do tego, że osoba, która miała odziedziczyć koronę została wygnana ze swojego państwa.

Zapraszamy do podróży 1000 lat wstecz, aby towarzyszyć młodemu chłopcu, który miał być królem Polski, a został Bezprymem. Dowiedzcie się jak potoczyły się jego losy po dojściu Mieszka II do władzy i czy udało mu się zasiąść na tronie, który był przecież jego przeznaczeniem.

  1. „Powstanie warszawskie. Pierwsze dni” – Krzysztof Mital

Jest 1 sierpnia 1944 roku. Rozpoczyna się Powstanie Warszawskie. Musisz zdecydować, czy walczyć razem z innymi żołnierzami czy pozostać cywilem. Jakie działanie podjąć w tak trudnym czasie? Wybór należy do ciebie.

Interaktywna książka „Powstanie warszawskie. Pierwsze dni” ma wiele zakończeń. To jak zakończy się dla Ciebie zależy tylko i wyłącznie od Twoich wyborów. Możliwości jest wiele. Możesz dołączyć do powstania, konstruować granaty bądź budować barykady.

W trakcie czytania będą zadawane Ci pytania, jaką decyzje chcesz podjąć i zgodnie z tym na jaką stronę musisz przejść aby kontynuować swoją historię. Z taką książką nie da się nudzić! Jak zwykle proponujemy Ci połączenie świetnej zabawy i sporej dawki wiedzy o Polsce.

Chcesz wiedzieć jak wyglądało Powstanie Warszawskie i dlaczego tak właściwie do niego doszło? Nie musisz czytać nudnych książek do historii, z tą pozycją przeniesiesz się w czasie i sam zobaczysz to, co się tam działo.

  1. „Dziadek i niedźwiadek” – Łukasz Wierzbicki

Wiedzieliście, że w słynnej na cały świat armii Andersa, która walczyła w bitwie o Monte Cassino był niedźwiedź? Tak! Najprawdziwszy niedźwiedź, o imieniu Wojtek, który stał się przyjacielem i pomocnikiem żołnierzy.

Książka w ciekawy i zabawny sposób przedstawia prawdziwą historię. Historię czworonożnego Wojtka, który wraz z żołnierzami Armii Andersa przeszedł cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę i Egipt aż do Włoch. Brał również udział w Bitwie pod Monte Casino, gdzie przenosił ciężkie skrzynie z amunicją. Za tą nieocenioną pomoc został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Armii Polskiej.

Niezwykła historia o tym, jak człowiek i zwierzę mogą się zaprzyjaźnić, wspólnie działać i wzajemnie się uzupełniać. Niedźwiedź Wojtek to zapomniany bohater, o którym warto przypominać. Piękne ilustracje i zabawne historię z życia niedźwiadka tworzą z tej książki idealną lekturę dla najmłodszych.

Zapraszamy do czytania!

   

Źródła tekstów i obrazów:

http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-pionierzy.html

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/133419/wszyscy-ludzie-rodza-sie-wolni-ilustrowana-powszechna-deklaracja-praw-czlowieka

https://www.znak.com.pl/ksiazka/mowcie-mi-bezprym-grazyna-bakiewicz-55476

https://www.empik.com/powstanie-warszawskie-pierwsze-dni-interaktywne-spotkanie-z-historia-mital-krzysztof,p1143704695,ksiazka-p

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/6545/dziadek-i-niedzwiadek