W południowo-wschodniej części stanu Alaska (USA) w Górach Św. Eliasza, w granicach Parku Narodowego Glacier Bay znajduje się lodowiec znany tubylcom pod nazwą Romer Glacier, co tłumaczy się jako Lodowiec Romera. Nazwa ta pochodzi od nazwiska Eugeniusza Romera – polskiego geografa oraz kartografa, którego osiągnięcia geograficzne wykraczały daleko poza same Stany Zjednoczone.
Małego Eugeniusza Romera rozkochał w podróżach jego ojciec. Już od najmłodszych lat zabierał go ze sobą na wyprawy. Poznając topografię różnych krajów pokochał on geografię. Swoją pasję przekuł m.in. na pracę pedagogiczną. Był profesorem Uniwersytetu Franciszkańskiego we Lwowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studenci wspominają go jako świetnego uczonego oraz serdecznego i kochanego pedagoga. Swoimi wykładami potrafił „zarazić” słuchaczy zamiłowaniem do podróży.
Eugeniusz Romer należał niewątpliwie do grona najwybitniejszych Polaków ostatniego stulecia. Był naukowcem ogarniętym pasją badania tego, co jeszcze niezbadane oraz weryfikowania tego, co według niego zbadać należało powtórnie. Jego zasługi dla nauki i kultury narodowej są nieocenione. Podczas I wojny światowej, gdy w roku 1916 zbliżał się czas odrodzenia państwa polskiego, profesor przystąpił do opracowania wielkiego atlasu geograficzno – statystycznego przedstawiającego obraz całej Polski. Na jego tle zarysował się obszar przyszłej Ojczyzny.
Dzięki zdobytej popularności w 1910 r. prof. Romer został zaproszony do uczestnictwa w wielkiej wyprawie w góry Sichote-Aliń we wschodniej Syberii. Stało się to okazją do dalszej podróży krajoznawczej dokoła Azji. Wyprawa objęła również Japonię, Chiny, Indie, Himalaje i Cejlon. Obserwacje geograficzne, morfologiczne oraz klimatologiczne dokonane podczas tej wielkiej podróży posłużyły mu za temat do licznych artykułów, odczytów i spotkań. Dla uczczenia pamięci tego znakomitego uczonego badacze Alaski nazwali w 1924 r. jego imieniem jeden z lodowców.
Uczczono go też nazwami dwóch lodowców: na Alasce (Lodowiec Romera, Romer Glacier) i Grenlandii oraz nazwą nowego rodzaju sinic: Romeria. W wielu polskich miastach możemy napotkać ulice i szkoły imienia badacza. W 1963 polski transatlantyk otrzymał nazwę „Romer”.
Glacier Bay National Park and Preserve, Alaska. Romer Glacier, west of Rendu Inlet. 1906. – ID. Wright, C.W. 381a – wcw0381a – U.S. Geological Survey – Public domain imageWszystkie jego zajęcia związane były z życiową pasją. Dzięki temu mógł zostać zapamiętany na świecie jako twórca nowoczesnej kartografii polskiej i światowej, działacz Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz współzałożyciel Książnicy – Atlas.
Wpis jest częścią projektu „POLONIKA – ślady Polaków za granicą”, który odkrywa miejsca na świecie, w których w szczególny sposób zaznaczyła się obecność Polaków.
Źródła: http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Romera-Lodowiec;3968687.html http://www.lwow.com.pl/naszdziennik/romer.html http://z-ne.pl/t,haslo,4099,romer_eugeniusz.html