Wrześniowe materiały edukacyjne

Październik już za rogiem, dlatego pora na kolejne materiały edukacyjne dla polonijnych dzieci! Specjalnie dla Was przygotowaliśmy kalendarz oraz ciekawe pomoce dydaktyczne.

Kalendarz do pobrania:

Kliknij tutaj, aby pobrać kalendarz w wersji A3

Kliknij tutaj, aby pobrać kalendarz w wersji A4

Samogłoskowe memory:

Samogłoskowe memory to świetna zabawa dla wszystkich dzieci – te młodsze, które nie umieją jeszcze czytać mogą rozpoznawać zwierzątka. Warto pamiętać, że już 3-4-letnie dzieci możemy zacząć uczyć identyfikować te dźwięki, zatem mamy do wyboru, czy uczyć dzieci tylko zwierzątek, czy może też dźwięków ukrytych pod tymi znakami. Starsze dzieci mogą utrwalać samogłoski i nazwy zwierząt, a zabawę możemy dodatkowo utrudnić obowiązkiem znalezienia wyrazu/wyrazów, które zawierają odkryte literki – wyrazy nie mogą się powtarzać.

Kliknij tutaj, aby pobrać samogłoskowe memory

Kostka z dwu- i wieloznakami:

Kostka z dwuznakami, samogłoskami i znakami diakrytycznymi sprawi, że nauka trudnych dźwięków i pozornie skomplikowanego zapisu stanie się zabawą i przyjemnością. Do zabawy można wykorzystać tylko jedną kostkę, dwie, trzy lub wszystkie. Wybór zależy od stopnia trudności, jakie chcemy narzucić w zabawie. Osoba rzucająca kostką musi wymyślić wyraz, który zawiera wyrzucone litery. Jeśli rzucamy więcej niż jedną kostką, wyraz powinien zawierać wszystkie wyrzucone litery w dowolnej kombinacji. Młodsze dzieci przy wycinaniu i sklejaniu kostek będą mogły ćwiczyć motorykę, a starsze posługiwanie się słownikiem w poszukiwaniu odpowiedniego wyrazu. Wymyślajcie też własne reguły gry – to jeszcze bardziej zaangażuje dzieci do zabawy!

Kliknij tutaj, aby pobrać kostkę

Dwujęzyczna tablica

Dwujęzyczna tablica pomoże dzieciom przyswoić nazwy związane z zawodami i profesjami w języku polskim oraz angielskim.

Kliknij tutaj, aby pobrać tablicę „Zawody i profesje” 

Materiały przygotowane w ramach projektu realizowanego z Dobrą Polską Szkołą. Zadanie współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.