Mazury – Kraina Tysiąca Jezior

Mazury określane są jako Kraina Tysiąca Jezior, co jednak trochę mija się z prawdą! Na Mazurach można się doliczyć bowiem aż około 2600 jezior, czyli prawie trzy razy więcej. Największe z nich to jezioro Śniardwy rozciągające się na obszarze ok. 114 km 2, co stanowi niemal tyle, ile wynosi powierzchnia Bułgarii!

Jezioro znajduje się w części Mazurskiego Parku Krajobrazowego, z którego w przyszłości planowane jest  wyodrębnienie część terenów, mających wchodzić w skład Parku Narodowego. Dzięki temu Polska zyska kolejny piękny i oficjalny skarb narodowy!

MAZURSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Park utworzony w 1977 roku jako miejsce zachowania wartości malowniczego polodowcowego krajobrazu pojezierza. Celem było objęcie ochroną bogatej fauny i flory północno-wschodniej Polski.

W logo parku nie bez przyczyny umieszczony jest bocian. Na Mazurach znajduję się mała wieś Żywkowo, którą co roku odwiedza blisko 100 bocianów, a jesienią odlatuje dwa razy więcej. Jest ich tam tak wiele, iż postanowiono utworzyć na terenie parku ośrodek rehabilitacji właśnie tych ptaków oraz specjalną platformę widokową, z której możemy je podglądać. Park posiada też własne Muzeum Przyrodnicze zlokalizowane w zabytkowej, drewnianej stodole, w której znajduje się ponad 250 eksponatów zwierząt.

WOJEWÓDZTWO MAZURSKIE – POLE BITWY

Poza malowniczymi krajobrazami, Mazury kryją w sobie także piękną historię. W 1410 roku na tamtych terenach miała miejsce ważna dla wszystkich Polaków bitwa pod Grunwaldem. Była to jedna z największych walk w historii średniowiecznej Europy, podczas której wojska polsko-litewskie zmierzyły się z Krzyżakami, odnosząc zdecydowane zwycięstwo! Bitwa pod Grunwaldem nabrała wręcz symbolicznego wymiaru i stała się wartością narodową, niezwykle trwale zapisaną w świadomości wielu pokoleń Polaków...

MIĘDZYNARODOWY KONKURS KRZYKU

W miejscowości Gołdap na Mazurach raz w roku od ponad 20 lat odbywa się niecodzienny konkurs, który przyciąga nie tylko Polaków, ale też obcokrajowców chętnych dać upust emocjom. Polega on na oddaniu kilkusekundowego krzyku do specjalnej aparatury. Dotychczasowy rekord wynosi aż ponad 140 decybeli!

Źródła:

Jezioro Śniardwy – Mazury 

Mazury – co warto zobaczyć