Ostatni koncert Chopina

chopin-londyn_na_fb

4 St James’s Place, St James’s, London SW1A 1NP, City of Westminster

„Z tego domu, w 1848 roku, Fryderyk Chopin (1810-1849) wyruszył do Guildhall, aby dać swój ostatni publiczny występ”.

Fryderyk Chopin był polskim pianistą i kompozytorem, jednym z największych wirtuozów w historii muzyki. Rok przed śmiercią, 16 listopada 1848 r., będąc już mocno osłabionym w skutek choroby, pianista zagrał swój ostatni koncert. Miał on miejsce w sali Guildhall w Londynie i poświęcony był weteranom Powstania Listopadowego. Odbył się w kameralnym gronie i bez rozgłosu.

W zaułku Londynu, przy ulicy St. James, na fasadzie kamienicy, w której pianista rezydował, znajduje się ceramiczna plakietka. Widnieje na niej inskrypcja upamiętniająca miejsce, skąd Chopin wyruszył, kierując swoje kroki w stronę sali koncertowej, aby ostatni raz zagrać dla publiczności.

Pamiątka ta niezwykle mocno działa na wyobraźnię.

Możemy sobie wyobrazić ekspresyjną postać muzyka, z rozwianymi włosami, wychodzącego energicznie przez bramę tej niepozornej kamienicy, pogrążonego we własnych myślach i zdecydowanie podążającego przed siebie. Być może, Chopin przeczuwał już wtedy, że to ostatni raz, kiedy zagra dla publiczności.

Moment niespodziewanego trafienia na ślad obecności Chopina w Londynie odnotował we swoich wspomnieniach Ryszard Kapuściński: „Londyn, 22 kwietnia. O 17-tej spotkanie z Adamem Czerniawskim w Oxford and Cambridge Club przy Pall Mall. Idąc na to spotkanie przypadkowo zajrzałem w małą uliczkę, przy której stał prosty, stary dom, raczej ubogi w tej luksusowej dzielnicy, a na jego ścianie zobaczyłem tablicę:

From This house in 1848 Frederic Chopin 1810-1849 went to Guilthall to give his last public performance„* *R. Kapuściński, „Lapidarium”, Warszawa 1990, s. 121-122  

Wpis jest częścią projektu „POLONIKA – ślady Polaków za granicą”, który odkrywa miejsca na świecie, w których w szczególny sposób zaznaczyła się obecność Polaków.

  Źródło: http://www.english-heritage.org.uk/visit/blue-plaques/chopin-frederic-1810-1849