Obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności 2018

Polonijny Dzień Dwujęzyczności obchodzimy od niedawna – święto ustanowiono dopiero w 2015 roku z inicjatywy nowojorskiej fundacji i portalu informacyjno-edukacyjnego Dobra Polska Szkoła. W tym roku mieliśmy przyjemność współpracować z Dobrą Polską Szkołą przy organizacji obchodów – przeczytajcie co dla Was przygotowaliśmy!

Czym jest Polonijny Dzień Dwujęzyczności? Święto ustanowiono, by przypomnieć Polonii na całym świecie o tym, jak ważna jest nauka języka polskiego na obczyźnie oraz ile wartości niesie za sobą dwujęzyczna edukacja. Ucząc dziecko mowy ojczystej, przekazujemy mu polskie korzenie, uczymy o rodzimej kulturze i historii. Zalet jest wiele – od najprostszych, jak możliwość porozmawiania w języku ojczystym z babcią czy rówieśnikami w Polsce, aż po pomoc w budowaniu swojej tożsamości narodowej. Dzieci dwujęzyczne w przyszłości staną się spełnionymi dorosłymi, świadomymi swojego pochodzenia, cenionymi na rynku pracy, którzy mogą zostać ambasadorami polskości za granicą.

Aby pomóc najmłodszym w nauce języka polskiego poza granicami kraju, przygotowaliśmy dla Was szereg materiałów edukacyjnych. Kliknijcie tutaj, aby znaleźć wszystkie opublikowane przez nas pomoce dydaktyczne, zgodnie z miesiącami publikacji. Możecie bezpłatnie pobrać kalendarze, gry, kostki do nauki czy wierszyki dla najmłodszych. Dużą popularnością cieszyła się kolorowa gra memory!

Przygotowaliśmy również film promocyjny „Uczuć tłumaczyć nie musisz – języki już tak”, który możecie obejrzeć poniżej.

Więcej o tegorocznych obchodach Polonijnego Dnia Dwujęzyczności możecie przeczytać na stronie wydarzenia. Fundacja Dobra Polska Szkoła przygotowała liczne grafiki związane ze świętem, plakaty, projekty nadruków na koszulki; na stronie znajdziecie wierszyki i kolejne materiały edukacyjne. Fundacja zrealizowała również teledysk do piosenki „Trzy słowa”, która stała się nieoficjalnym hymnem święta.

To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie Senatu RP. Zadanie współfinansowane było w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.