W ostatnim czasie temat emigracji przybiera na sile, wielu Polaków planuje wyprowadzkę z Polski – tymczasowo lub na stałe. Powody wyjazdu mogą być różne – praca, edukacja, pasje, więc przygotowania do niego wyglądają inaczej. Jednak wspólnym punktem przygotowań rodzin z dziećmi w wieku szkolnym jest – edukacja. O czym należy pamiętać, jak się przygotować oraz jakie są możliwości polskiej edukacji za granicą? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.
Wiemy jak ważna jest dla Polaków-emigrantów aklimatyzacja ich dzieci w nowym środowisku, odnalezienie się wśród rówieśników i opanowanie nowego języka. Niestety wielu z nich z tego powodu rezygnuje z nauki języka polskiego na rzecz opanowania biegłości języka kraju, w którym przebywają. Dlatego najpierw postaramy się odpowiedzieć, dlaczego warto kontynuować polską edukację także za granicą?
Edukacja jest dla rodzin z dziećmi jedną z podstawowych kwestii, które trzeba zaopiekować przed planowaną emigracją. Rozpoczęcie życia w innym kraju zwykle nie przychodzi łatwo dzieciom, które rozpoczęły już swoją przygodę w szkole. Zupełna zmiana miejsca zamieszkania wiąże się z porzuceniem dotychczasowej szkoły, którą już zdążyły poznać, pozostawienie znajomego otoczenia i otwarcie się na nowych znajomych oraz nowe miejsca – to ogromny stres dla młodego człowieka. Dlatego nagłe zerwanie z poprzednim życiem może być dla niego szokiem. A w kontekście długofalowym – dziecko może stracić poczucie przynależności i w efekcie nigdzie nie będzie czuć się jak u siebie. W nowym kraju będzie miało zawsze z tyłu głowy, że jest z rodziny emigrantów, a Polski nie będzie znało na tyle, żeby czuć, że to jego Ojczyzna. Ale to tylko jeden powód, dla którego kontynuacja polskiej edukacji jest ważna.
Polska edukacja to więcej możliwości w przyszłości. To nie tylko znajomość języków, ale i otwarcie wielu horyzontów. W momencie wyjazdu dziecko posługuje się biegle językiem polskim, pielęgnowanie go w najbliższych latach może zaprocentować. Zaczynając od rozmów z rodziną podczas wakacji w Polsce, przez możliwość studiowania na polskich uczelniach, które zapewniają Polakom bezpłatną edukację, aż po ewentualny powrót do Ojczyzny.
Jakie są zatem możliwości polskiej edukacji za granicą? Jedną z nich jest pozostanie w polskim systemie edukacji, ale w trybie nauczania domowego. Jest to pełnoprawna forma kształcenia szkolnego, w której rodzic pełni rolę nauczyciela dla swojego dziecka. Jest ono zapisane do szkoły, ma legitymację, otrzymuje świadectwo, ale nie musi uczęszczać na lekcje. Jedynym wymogiem są roczne egzaminy klasyfikacyjne, na podstawie których dziecko awansuje do następnej klasy. Nie ma kartkówek, testów, niepotrzebnego stresu.
Edukacja domowa zapewnia takie samo wykształcenie, jak dzieciom w Polsce. Dzięki temu powrót do kraju jest zdecydowanie łatwiejszy zarówno pod względem formalnym, jak i pod względem wiedzy, którą posiada dziecko. Otrzymane świadectwo umożliwia łatwy powrót do szkoły w Polsce. Nie trzeba martwić o różnice programowe w innych krajach. Ale jeszcze ważniejszym argumentem są studia, które są dla dziecka ogromną możliwością. Polskie uczelnie zapewniają bardzo wysoki poziom wykształcenia wyższego. Co więcej – są dostępne za darmo, na co niestety nie mogą liczyć studenci za granicą.
Jak uczyć dziecko w edukacji domowej za granicą? Polskie Szkoły Internetowe Libratus zapewni Ci wszystko, czego potrzebujesz, jeśli wybierzesz tę formę nauki. To innowacyjny projekt edukacyjny, który oferuje bezpłatną polską edukację on-line od 13 lat. Dzięki wykorzystaniu wirtualnych narzędzi nauczyciele na bieżąco zamieszczają na Internetowej Platformie Edukacyjnej liczne materiały edukacyjne. Rodzice otrzymują również repetytoria, scenariusze lekcyjne i poradniki nauki, które ułatwiają pełnienie obowiązków nauczyciela. Dodatkowo mali Polacy mogą korzystać z lekcji on-line prowadzonych przez wykwalifikowanych polskich pedagogów. Pomoce naukowe są skonstruowane w interaktywnej formie, dzięki temu nauka staje się przyjemna, a dzieci chętnie wykonują ćwiczenia, rozwiązują zagadki i grają w gry edukacyjne.
Obok edukacji domowej w Libratusie jest jeszcze możliwość kształcenia na odległość. System ten polega na realizacji uzupełniającego lub ramowego planu nauczania w jednej ze szkół prowadzonych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Uczniowie pracują samodzielnie, a w ciągu roku szkolnego zobowiązani są do przesyłania prac kontrolnych z poszczególnych przedmiotów.
Uczniom spełniającym obowiązek szkolny i obowiązek nauki w szkole za granicą, ORPEG oferuje uzupełniający plan nauczania. Nauczane przedmioty to: język polski i wiedza o Polsce, obejmująca historię, geografię i wiedzę o społeczeństwie. Natomiast uczeń, który z uzasadnionych powodów nie realizuje obowiązku szkolnego w szkole lokalnej za granicą, ma możliwość realizacji ramowego planu nauczania, takiego, jak w szkole w Polsce. Główną różnicą w porównaniu z nauką w Libratusie jest ograniczony zakres przedmiotów w przypadku planu uzupełniającego lub nie spełnianie obowiązku szkolnego w kraju przebywania w przypadku planu ramowego.
Inną możliwością są szkoły sobotnie, szkoły przy polskich parafiach, konsulatach, które dają możliwość opanowania podstawowej wiedzy z języka i kultury polskiej, ale nie zapewniają pełnej polskiej podstawy programowej. Co prawda, ta forma zyskuje w ostatnim czasie na popularności – niestety, dostęp do takich szkół często jest ograniczony, bo nie w każdym regionie są takie szkoły lub są bardzo daleko.
Podsumowując, rodzice mają kilka możliwości, aby zapewnić swoim dzieciom dostęp do polskiej edukacji w trakcie emigracji. Jeśli zależy im na jakości kształcenia i możliwości powrotu do Polski, to warto zdecydować się na te rozwiązania, które zapewniają pełną podstawę programową, a jeśli chcą jedynie, by dzieci miały kontakt z polskością, to wystarczą im formy uzupełniające. Z pewnością dostęp do polskiej edukacji za granicą jest obecnie lepszy, więc każda rodzina ma możliwość wybrać to, co jest dla niej lepsze.
Pamiętajcie, że nawet w trakcie przygotowań przed emigracją możecie liczyć na wsparcie Fundacji Edukacji Polonijnej. Chętnie opowiemy Wam więcej o każdej z wyżej wymienionej formie polskiej edukacji za granicą i podpowiemy, na co szczególnie zwrócić uwagę.
Więcej na temat emigracji z dziećmi:
https://dzidziusiowo.pl/dziecko/wychowanie-i-rozwoj/2731-wychowanie-dziecka-a-emigracja
https://timeforspain.com/jak-przygotowac-dzieci-do-emigracji/
https://kanadasienada.pl/jak-sie-nie-przygotowywac-na-emigracje-dzieckiem-kanady/