Wakacyjny czas dobiegł końca. Ostatni tydzień sierpnia to moment powrotu z letnich podróży setek młodych Polaków, którzy rozpoczynają nowy rok szkolny. Dla wielu z nich, stale mieszkających za granicą, letnia przerwa w nauce była świetną okazją do odwiedzenia rodzinnych stron, a także możliwością do poznania różnych zakątków ojczystego kraju.
Polonia z całego świata przez ostatnie dwa miesiące przemierzała Polskę wzdłuż i wszerz. Zwiedzała zarówno duże, pełne atrakcji turystycznych miasta, jak i te mniejsze, choć nie mniej interesujące. A co najważniejsze mogła z bliska przyjrzeć się zwyczajom poszczególnych regionów, co było okazją do pokazania najmłodszym Polakom różnych obliczy ich Ojczyzny. Dla wielu, był to upragniony pierwszy bliski kontakt z tradycjami i historią kraju, o którym na co dzień słyszą jedynie z opowiadań rodziców lub nauczycieli.
- Ponad 1700 dzieci z państw na całym świecie m.in.: Białorusi, Kazachstanu czy USA brało udział w akcji organizowanej pod patronatem Senatu RP pt. “Lato z Polską”. Dzięki akcji uczestnicy mogli przywieźć z powrotem nie tylko miłe wspomnienia, ale także solidną dawkę wiedzy i nowych doświadczeń. Dzieci podczas jednego z turnusów podążały m. in. śladami Mikołaja Kopernika – poznały miejsca związane ze słynnym astronomem na Warmii i Mazurach, a także odwiedziły warszawskie Centrum Nauki Kopernik, aby szerzej zgłębić tajemnice bliskiej mu fizyki i astronomii.
- Ponadto, w tym roku już po raz siedemnasty młodzież polonijna z ponad 30 krajów świata mogła zmierzyć się ze sobą w Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych. W Toruniu, gdzie odbyły się tegoroczne zawody, mogliśmy podziwiać zmagania setek młodych sportowców. Dla samych zawodników udział w Igrzyskach był nie tylko sprawdzianem swoich umiejętności, ale także sposobnością do bliższego spotkania z polską kulturą.
Jeżeli chcielibyście poznać Polskę nieznaną i dowiedzieć się więcej na temat miejsc, które są ukryte poza głównymi szlakami turystycznymi, zachęcamy do zapoznania się z naszym nowym projektem:
www.polakpotrafi.pl/projekt/polonijny-dzien-dwujezycznosci
Wszyscy pragną zawsze jak najdłużej podtrzymać atmosferę pełną miłych wspomnień z wakacyjnych podróży. Jednak 1 września oznacza również powrót do codziennych obowiązków. Tak więc ostatnie dni wakacji to także okres intensywnych przygotowań do dobrego rozpoczęcia nowego roku szkolnego.
Mali uczniowie, którzy wraz z rodzinami nie mieszkają na stałe w Polsce, często mają utrudniony kontakt z językiem polskim, kulturą czy nauką polskiej historii. Wielu rodzicom zależy na zapewnieniu swoim dzieciom możliwie jak najlepszego wykształcenia w tym zakresie. Na szczęście z roku na rok pojawia się coraz więcej możliwości wyboru odpowiedniej oferty, dopasowanej do indywidualnych potrzeb dziecka.
Warto więc na bieżąco zapoznawać się z najpopularniejszymi formami edukacji polonijnej jak: edukacja domowa, szkolne punkty konsultacyjne czy szkoły sobotnie.
Szczegółowe informacje o tym jak najlepiej dobrać formę nauki znajdziecie tutaj:
polonia.edu.pl/polonijna-edukacja
Należy mieć na uwadze, że polonijne dzieci często stają przed podwójnym wyzwaniem, ponieważ nie tylko rozpoczynają naukę w szkole w kraju swojego pobytu, ale także uczestniczą w nadobowiązkowych zajęciach języka polskiego czy polskiej geografii i historii. Należy dołożyć wszelkich starań, aby nie był dla nich to jedynie dodatkowy obowiązek, ale także atrakcyjny sposób na rozbudzenie i pielęgnowanie ich zainteresowania losami ojczyzny.
Więcej informacji o tym jak skutecznie budować tożsamość narodową małych Polaków za granicą:
www.polonia.edu.pl/tozsamosc-narodowa-a-maly-polak-za-granica
Na zakończenie warto przypomnieć, że nauka za granicą języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim niesie od 21 kwietnia bieżącego roku dodatkowe korzyści. Każdemu uczniowi do 18 roku życia przysługuje legitymacja, która podobnie jak uczniów w Polsce, uprawnia ich do zakupu ulgowych biletów w komunikacji miejskiej oraz ulgowych biletów wstępu do muzeów i parków narodowych na terenie całego kraju. Uprawnieni do jej wyrobienia są uczniowie ze szkół prowadzonych przez organizacje społeczne zarejestrowanych w bazie danych Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.