Polonia na Sumatrze

Dzielnica Polonia, ekskluzywny hotel Polonia, niegdyś lotnisko Polonia – w Medanie na Sumatrze nie brakuje naszych śladów. BARON NA EMIGRACJI

Wszystko zaczęło się 150 lat temu od jednego człowieka – barona Michałowskiego. Po upadku powstań baron, jak wielu rodaków, udał się na emigrację. Nie wybrał jednak Francji czy Anglii, a Holandię, z której trafił do Kompanii Holenderskich Indii Wschodnich (dzisiejsza Indonezja).

Baron Michałowski znalazł się na wyspie Sumatra, a dokładniej w pobliżu Medanu, gdzie w 1972 roku otrzymał koncesję na prowadzenie plantacji tytoniu na ogromnym terenie otrzymanym od rządu holenderskiego. Swoje ziemie nazwał „Polonią”, by dać wyraz tęsknocie za Ojczyzną. Nazwa „Polonia” na tyle przypadła do gustu mieszkańcom, że nadal nazywali tak okolicę na długo po zamknięciu plantacji.

 POLSKIE LOTNISKO

Na początku XX wieku teren został przeznaczony na port lotniczy, który miał zapewnić bezpośrednie połączenia z Europą. Lotnisko nazwano „Polonia”, a pierwszy samolot wylądował na płycie lotniska w 1928 roku.

W czasach II Wojny Światowej lotnisko służyło jako baza wojskowa, niestety mocno ucierpiało w wyniku japońskiego bombardowania. Loty komercyjne powróciły na „Polonię” dopiero w 1975 roku.

GWAŁTOWNY ROZWÓJ MIASTA

Dzięki obecności lotniska Medan bardzo szybko się rozwijał – dziś jest najbardziej zaludnionym miastem Sumatry i czwartym w całej Indonezji. Bliska centrum lokalizacja lotniska spowodowała jednak kilka problemów.

Po pierwsze, uniemożliwiła wznoszenie w Medanie wysokich wieżowców, typowych na przykład dla Dżakarty.

Po drugie, była przyczyną kilku wypadków i katastrof lotniczych. W jednej z nich, w latach 90, śmierć poniosło 230 osób! W 2005 roku miał miejsce kolejny wypadek na lotnisku, w wyniku którego zginęły 144 osoby. Podjęto wtedy decyzję o budowie nowego portu lotniczego, większego i oddalonego od miasta. Ostatnie samoloty komercyjne opuściły „Polonię” w 2013 roku. Lotnisko zamieniono w bazę indonezyjskich wojsk powietrznych.

POLONIA WIECZNIE ŻYWA

Polonia nadal jest jednak obecna w Medanie, ponieważ od lotniska przyjęła się nazwa jednej z 21 dzielnic miasta. Jest to dzielnica luksusowa, w której chętnie kupują mieszkania zamożni Indonezyjczycy. Nocleg znaleźć można za to w czterogwiazdkowym hotelu Polonia. W części kompleksu dawnego lotniska „Polonia”, obok bazy wojskowej, planowane jest otwarcie muzeum, w którym na pewno nie zabraknie polskiego akcentu.

Źródła:

Drost Oliwia, Ślady polskiego barona na indonezyjskiej Sumatrze, Onet Podróże, aktualizacja 19.10.2016 [dostęp: 8.09.2017], dostępne w Internecie:

http://podroze.onet.pl/ciekawe/baron-michalski-i-polskie-slady-na-sumatrze-w-indonezji/m67ytj

Śmieszek Piotr, Medan – najbardziej polskie miasto w Indonezji, Link to Poland, aktualizacja 24.03.2014 [dostęp: 8.09.2017], dostępne w Internecie:

http://linktopoland.com/en/medan-the-most-polish-city-in-indonesia/

Śmieszek Piotr, Polska na Sumatrze, Wiadomości24.pl, aktualizacja 6.09.2010 [dostęp: 11.09.2017], dostępne w Internecie:

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/polska_na_sumatrze_157914.html

Wpis jest częścią projektu „POLONIKA – działacze polonijni”.