Polski oficer w Pakistanie

Władysław Turowicz (1908-1980) – polski oficer, który wraz z grupą 30 polskich lotników i techników współtworzył Pakistańskie Siły Powietrzne PAF. W Pakistanie Władysław Turowicz uchodzi za bohatera narodowego.

Urodził się na Syberii. Od najmłodszych lat zafascynowany był lotnictwem. Podjął edukację w tym zakresie i ukończył Wydział Lotnictwa Inżynieryjnego na Politechnice Warszawskiej. Gdy rozpoczęła się II Wojna Światowa był rezerwistą polskiego lotnictwa, potem służył w brytyjskich siłach powietrznych jako technik, organizując i testując samoloty, dokonywał również analiz wypadków lotniczych. Doświadczenie zdobyte w Anglii przygotowało go do dalszej pracy.

Po II Wojnie Światowej otrzymał propozycję przyjazdu do Pakistanu. Jego zadaniem było zorganizowanie i szkolenie sił powietrznych tego kraju. W 1948 r. przybył do Karaczi, największego miasta w Pakistanie. Kilkuletni kontrakt z Pakistańskimi Siłami Powietrznymi (PAF) przekształcił się w stałą i owocującą w awanse pracę. Turowicz szybko piął się po stopniach kariery. W 1952 roku jako porucznik objął stanowisko dowódcy bazy Pakistańskich Sił Powietrznych w Chaklala. Kilka lat później Turowicz awansował do stopnia pułkownika. W 1960 roku objął stanowisko zastępcy dowódcy Sztabu Sił Powietrznych do spraw szkolenia. Jeszcze w 1966 został skierowany do pracy w renomowanym i prestiżowym Space & Upper Atmosphere Research Committee (SUPARCO), następnie został jego komendantem. Kierował przygotowaniem programu rakietowego i kosmicznego oraz pakistańskich astronautów. Był również pomysłodawcą projektu rakiet balistycznych.

Władysław Turowicz zmarł 8 stycznia 1980 roku wskutek wypadku samochodowego. Pochowano go na cmentarzu Gora Qabristan w Karaczi.

Polski lotnik został upamiętniony w formie pomnika, który stoi przed muzeum Pakistańskich sił powietrznych w Karachi. Kolejny pomnik postawiono w SUPARCO w Lahore.

Wpis jest częścią projektu „POLONIKA – ślady Polaków za granicą”, który odkrywa miejsca na świecie, w których w szczególny sposób zaznaczyła się obecność Polaków.

Źródła:

https://www.salon24.pl/u/dziennikarstwoobywatelskie/695958,polak-zostal-bohaterem-narodowym-pakistanu

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_genera%C5%82a_W%C5%82adys%C5%82awa_Turowicza_w_Karaczi