Polskie akcenty na świecie 2

Patriota Paderewski

Postać Ignacego Paderewskiego jest bardzo dobrze znana zarówno w Polsce, jak i na świecie. Urodzony w 1860 roku Ignacy od dziecka interesował się muzyką i pobierał regularne lekcje gry na fortepianie. Z muzyką wiązał swoją przyszłość i zdecydował się na studia muzyczne w Instytucie Muzycznym w Warszawie. Naukę kontynuował także w Berlinie oraz w Wiedniu. Kariera muzyka nabierała tempa, a on koncertował już w prawie wszystkich krajach Europy, a nawet w Afryce Południowej i Australii. Ameryka zaś była miejscem, w którym Ignacy Paderewski był szczególnie uwielbiany. Pierwsza trasa koncertowa artysty rozpoczęła się w 1891 roku i okazała się być ogromnym sukcesem. Ignacy również bardzo cenił sobie dzielenie się swoją muzyką w Ameryce, tak bardzo, że koncertując przemierzył ten kontynent około trzydziestu razy!

Oprócz zamiłowania do muzyki, Ignacy Paderewski miał w sobie również głęboko zakorzenioną miłość do ojczyzny. Początek jego działalności polityczno-społecznej nastąpił około roku 1910 i związany był z odsłonięciem ufundowanego przez Paderewskiego Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie. W wydarzeniu uczestniczyły setki tysięcy osób, a muzyk wygłosił przemówienie o charakterze niepodległościowym, które trafiło do serc i umysłów słuchaczy. Wybuch Pierwszej Wojny Światowej spowodował, że Ignacy Paderewski zaangażował się w działalność na rzecz ojczyzny i rodaków. Postanowił wyjechać do USA, aby tam nagłaśniać sytuację, jaka panowała w Polsce i udało mu się przekonać do pomocy samego prezydenta USA – Wilsona. Artysta wyruszył w podróż do Polski, gdzie przez pewien okres czasu zajmował stanowisko premiera oraz ministra spraw zagranicznych. Niewątpliwie jego zasługi miały znaczący wpływ na rozwój wydarzeń w kontekście odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Paderewski postanowił wrócić do USA w 1922 roku, gdzie przez jakiś czas znów koncertował. W latach trzydziestych XX wieku angażował się w powstanie tzw. Front Morges. W związku z wybuchem kolejnej wojny, ponownie szukał pomocy dla Polski w Stanach Zjednoczonych. Jego zdrowie nie było już w najlepszej kondycji i muzyk zmarł w 1941 roku w Nowym Jorku. Został pochowany na Cmentarzu Narodowym w Arlington, a 1992 roku jego trumna z prochami została sprowadzona do Polski. 

Ciekawostką jest, iż serce Ignacego Paderewskiego zostało w tajemnicy usunięte z ciała podczas sekcji zwłok. Muzyk poprosił swoją siostrę, aby jego ciało zostało pochowane w wolnej Polsce, a serce zostało w Stanach Zjednoczonych. Przez kilka lat urna z sercem artysty wędrowała z rąk do rąk i została przypadkowo odnaleziona w 1959 roku. Serce Ignacego Paderewskiego finalnie znalazło się w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w USA. Miejsce to znane jest również jako amerykańska Częstochowa. 

Źródła:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/be/Paderewski_monument%2C_Poznan.jpg

 

Przygotowała: Aleksandra Wójcik