Przygotowaliśmy dla Was kolejny artykuł z cyklu “Polskie akcenty na świecie”. Dzisiaj zabierzemy Was w podróż śladami Polaków po odległych wyspach Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Zapraszamy do lektury!
Madagaskarski król
Kolejną postacią pochodzącą z Polski, która pozostawiła po sobie ślad na świecie jest Maurycy Beniowski. Urodzony w 1746 roku węgiersko-polski szlachcic, brał udział w konfederacji barskiej, w wyniku czego został zesłany do Rosji, na Syberię oraz Kamczatkę, z której finalnie zdołał uciec. Wraz z innymi uciekinierami odbył wielomiesięczną tułaczkę ukradzionym statkiem o nazwie “Św. Piotr i Paweł”. Dotarli między innymi do Japonii, a następnie do Chin, które Beniowski opuścił na pokładzie francuskiego statku z niewielką liczbą dotychczasowych współtowarzyszy podróży.
Dotarłszy do Paryża otrzymał propozycję wstąpienia do francuskiej służby. Pojawiły się głosy o kolonizacji Madagaskaru, nad którą pieczę miał sprawować Maurycy Beniowski. Został wysłany na morza południowe, a po dotarciu na wyspę w 1774 roku spotkał go opór rdzennych mieszkańców, Malgaszów. Lokalni mieszkańcy nie byli przychylnie nastawieni do kolejnego kolonizatora, którego celem było podporządkowanie sobie ludności Madagaskaru.
Beniowski przez dwa lata dążył do przejęcia władzy na wyspie i finalnie zdobył przychylności miejscowej ludności. Jego metody podporządkowania sobie społeczności nie były zawsze humanitarne, często wręcz surowe, ale doprowadziły go do celu. Rozpoczęła się budowa dróg, osiedli oraz osuszanie bagien na wyspie. Założył także plantacje bawełny, tytoniu oraz trzciny cukrowej. W 1776 roku został okrzyknięty królem Madagaskaru (w miejscowym języku ampansakebe). Po udanej kolonizacji wrócił do Francji i przez kilka lat krążył po świecie szukając dla siebie i rodziny odpowiedniego miejsca. W końcu po kilku latach wrócił na Madagaskar, gdzie zginął w 1786 roku od przypadkowej kuli podczas potyczek z Francuzami.
Polska na Pacyfiku?
Dobrze przeczytaliście, opowiemy Wam dzisiaj o tym, dlaczego Polska leży nie tylko w Europie, ale również po środku Oceanu Spokojnego! Republika Kiribati to niewielkie państwo wyspiarskie na Pacyfiku, w skład której wchodzi między innymi wyspa Kiritimati. Na wyspie tej znajduje się kilka zamieszkałych osad, a wśród nich jedna o nazwie Poland!
Nazwa osady powstała dla uczczenia Polaka, Stanisława Pełczyńskiego, który miał na amerykańskich statkach przewozić koprę. Stanisław trafił na wyspę i pomógł rdzennym mieszkańcom w naprawie instalacji nawadniających plantacje palmowe, z czym mieli duży problem. Ludność Kiritimati była tak wdzięczna przybyszowi, że postanowiła na jego cześć nazwać całą osadę, a nawet nadać zatoce nazwę Zatoki Świętego Stanisława! Ponadto we wsi znajduje się kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki.
Losy mniejszej siostry naszej, europejskiej Polski, nie są obojętne, powstała bowiem specjalna fundacja Poland helps Poland, której celem jest “wspieranie maleńkiej wioski POLAND na wyspie Kiritimati (Wyspa Bożego Narodzenia na Pacyfiku) w państwie Kiribati.” (cytat ze strony Fundacji https://poland-helps-poland.pl/). Co więcej, w 2013 roku Ministerstwo Środowiska zleciło wykonanie krótkiego filmu pokazującego realia życia w wiosce Poland w ramach inauguracji Konferencji Klimatycznej COP19 w Warszawie (link do filmu na YouTube).
Jesteśmy ciekawi jak wiele z Was wiedziało o istnieniu drugiej Polski. Można powiedzieć, że tyle lat nauki o tym, że Polska leży w Europie, żeby dowiedzieć się, że jest także na Pacyfiku 😉
Tymczasem zapraszamy was do wyczekiwania na kolejny artykuł z serii “Polskie akcenty na świecie”, w którym znowu postaramy się zaskoczyć Was polskimi ciekawostkami ze świata 🙂
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Maurycy_Beniowski
https://culture.pl/pl/artykul/maurycy-beniowski-prawdziwa-historia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kiribati
https://pl.wikipedia.org/wiki/Poland_(Kiribati)
https://skiff.pl/2019-polska-na-kiribati-pacyfik/
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2e/Count_Maurice_de_Benyovszky_2014-04-25_20-20.png
Przygotowała: Aleksandra Wójcik