Ten serial animowany, produkowany w latach 1967 – 1990, był jednym z najpopularniejszych programów telewizyjnych dla dzieci. Pomysł na obsadzenie psa w głównej roli zrodził się w głowie scenarzysty tej bajki. Pierwowzorem Reksia była Trola, suczka foksteriera szorstkowłosego, która do niego należała. Co ciekawe, istnieje także anglojęzyczna wersja serialu, wyprodukowana przez Village Production, gdzie muzyka i głosy różnią się od oryginalnych. Serial był też emitowany w ZSRR. W Rosji Reksio jest znany jako Sobaka Reks.
Tytuł: Reksio
Reżyser: Lechosław Marszałek
Opis: Tytułowy bohater to wesoły piesek Reksio, który mieszka w małej budzie przy domu swojego właściciela. Jednak bardzo trudno mu w niej usiedzieć, ponieważ cały czas chce szukać nowych przygód i znajomości. Nie dość, że jest bardzo przyjazny to do tego bardzo odważny, co pokazuje broniąc małego ratlerka z rąk porywacza.
Reksio potrafi wcielić się w każdą rolę. Jednego dnia może być pielęgniarzem opiekującym się chorym przyjacielem, a następnego aktorem grającym w filmie.
Rys historyczny: Premierowa emisja Reksia odbyła się w 1967 roku. Serial został wyprodukowany przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku – Białej.
O zrodzeniu się w głowie Lechosława Marszałka pomysłu na fabułę bajki, wspomina jego żona Helena: „Pierwszy odcinek Reksia Poligloty powstał w 1967 r. – Wcześniej mój mąż pracował nad serią Bolka i Lolka, ale jak wymyślili „Bolka i Lolka na Dzikim Zachodzie”, to się wycofał, bo nie chciał żeby dzieci bawiły się bronią. Wtedy właśnie wymyślił scenariusz Reksia, a ponieważ piesek czuł się samotnie na podwórku, więc nauczył się języka innych zwierząt, by móc się porozumiewać. Tak powstał Reksio-Poliglota. Film w latach 60. zdobył Złotego Słowika w Teheranie. Od tego momentu zaczął się serial o Reksiu” […] „Jak Marszałek miał wenę, to napisał scenariusz w jeden dzień. Najpierw pisał, potem scenopis obrazkowy rysował”.
Wszystkie odcinki produkowane do roku 1971 były kręcone przez Lechosława Marszałka. Nie miały czołówki. Informacje o produkcji serialu były wstawiane w określonym momencie na początku odcinka. Czołówka została wprowadzona dopiero w roku 1972 w odcinku Reksio strażak. Od tego czasu produkcja odcinków zwiększyła się ze względu na osiągnięcie przez serial dużej popularności. Łącznie powstało 65 odcinków, które zostały nakręcone przez sześciu reżyserów. Śmiało można stwierdzić, że Reksio był dobranocką wszech czasów.
Źródła tekstów:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Reksio_(serial_animowany)
http://www.nostalgia.pl/reksio
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=429672
Źródła obrazów:
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/slask/reksio-skonczyl-50-lat/kz2pwse