Polskie klasyki – kategoria film (1)

Film ten jest prawdziwa polską superprodukcją. Jest to jedna z największych i najkosztowniejszych realizacji filmowych w całej historii polskiej kinematografii, trwająca 3 godziny. O skali całego przedsięwzięcia – a więc też o nakładach – zdecydował ogromny pietyzm, z jakim odtworzone zostały XVII-wieczne wnętrza, kostiumy, militaria i nawet najdrobniejsze rekwizyty. A także dźwięki, co wymagało ich obróbki aż w Wielkiej Brytanii. W procesie tworzenia tego filmu, liczył się każdy szczegół!

Tytuł: Ogniem i mieczem 

Reżyser: Jerzy Hoffman 

Opis:

XVII wiek, na Kresach Wschodnich zbliża się wojna pomiędzy Rzeczpospolitą a Kozakami. Jan Skrzetuski – żołnierz chorągwi księcia Wiśniowieckiego, wraca z Krymu i przypadkiem ratuje życie Bohdana Chmielnickiego, dowódcy Kozaków, który później wykupuje go, uwięzionego przez pobratymców. 

W drodze do Łubińca, Skrzetuski poznaje Helenę, w której zakochuje się ze wzajemnością pomimo tego, że jest ona obiecana innemu, attamanowi Bohunowi. 

W tym samym czasie Chmielnicki organizuje wielkie powstanie Kozaków na Siczy. Wojska dowodzone przez księcia Jeremiego Wiśniowieckiego nie mogą liczyć na pomoc innych magnatów, bo ci chcą ugody z Kozakami. Czy Polacy zdołają zwycięsko wyjść z tej wojny? Jak dalej potoczą się losy miłości Skrzetuskiego i Heleny ? 

Rys historyczny:

„Ogniem i mieczem” to polski film historyczny, powstały w 1999 roku na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule. Jest to ostatnia z trzech części trylogii Sienkiewicza przeniesiona na ekran przez Jerzego Hoffmana, po Potopie i Panu Wołodyjowskim, choć pisarz stworzył ją jako pierwszą.

Aktorzy

Michał Żebrowski jako Jan Skrzetuski

Izabella Scorupco jako Helena Kurcewiczówna

Aleksandr Domogarow jako Jurko Bohun

Andrzej Seweryn jako Jeremi Michał Wiśniowiecki

   

Źródła:

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=127180

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogniem_i_mieczem_(film_1999)

https://www.filmweb.pl/Ogniem.I.Mieczem

Źródła obrazów:

https://kultura.onet.pl/film/wywiady-i-artykuly/w-stepie-szerokiego-ekranu-mija-20-lat-od-premiery-ogniem-i-mieczem-jerzego-hoffmana/wzm7hq5