Polskie klasyki – kategoria film (2)

Kiedy w 1999 roku do rąk Romana Polańskiego trafiły zapiski Władysława Szpilmana, już po przeczytaniu ich pierwszego rozdziału wiedział, że na ich bazie stworzy swój kolejny film. Tym bardziej, że również i jego losy zbiegły się z czasami Holocaustu. Ciekawostką może być fakt, że aby perfekcyjnie przygotować się do roli Władysława Szpilmana, Adrien Brody przeszedł na dietę i schudł aż 14 kg. Pojawiały się też informacje o nietypowych wymaganiach aktora, który miał prosić, by w czasie nagrań nikt nie znajdował się w zasięgu jego wzroku, co było ciężkie do zapewnienia ze względu na ekipę realizatorską, która musiała pojawiać się w jego najbliższym otoczeniu. Co jeszcze wiemy o tym kultowym  filmie? 

Tytuł: Pianista (The Pianist) 

Reżyser: Roman Polański 

Opis: Adaptacja biografii wybitnego pianisty i kompozytora żydowskiego pochodzenia – Władysława Szpilmana. Wraz z nastaniem II Wojny Światowej Władysław z rodziną trafiają do getta, a wraz z jego likwidacją wszyscy zostają przetransportowani do obozu zagłady w Treblince. Z życiem uchodzi jedynie Szpilman, którego z tłumu ludzi wchodzących do pociągu wyciąga znajomy – żydowski policjant. Władysław, tracąc bezpowrotnie rodzinę, zostaje sam w niemal pustym getcie uświadamiając sobie, że nie zdoła tam przetrwać. 

Rys historyczny: Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 19 lutego 2001 w Niemczech, pod koniec marca ekipa przeniosła się do Warszawy. Fabuła filmu była szczególnie bliska jego reżyserowi Romanowi Polańskiemu, którego matka zmarła w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Natomiast sam Polański uciekł z krakowskiego getta i przeżył wojnę mieszkając u znajomych swoich rodziców. 

Film Polańskiego po prapremierze w maju 2002 roku wzbudził kontrowersje. Niektórzy recenzenci krytykowali go za akademizm oraz powściągliwość w ukazaniu skutków Zagłady Żydów. Z drugiej strony inni chwalili go za obiektywne, chłodne i pozbawione melodramatyzmu ujęcie Holocaustu. 

Aktorzy

Adrien Brody jako Władysław Szpilman 

Thomas Kretschmann jako kapitan Wilm Hosenfield

Michał Żebrowski jako Jurek 

Ruth Platt jako Janina 

   

Źródła tekstów i obrazów:

https://sites.google.com/site/pianista4991/ciekawostki https://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/kino/1280581-pianista-polskie-palmy-w-cannes

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pianista_(film)

https://www.filmweb.pl/Pianista

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=129379