Polskie klasyki – kategoria serial (2)

Janosik, to serial który zna praktycznie każdy Polak. Historia walecznego zbójnika do dziś przyciąga przed telewizory fanów tej produkcji. Choć serial ma już 46 lat, Telewizja Polska co jakiś czas na nowo przypomina o nim swoim widzom. Nieżyjący już aktorzy, którzy zagrali główne role – Marek Perepeczko (Janosik), Witold Pyrkosz (Pyzdra), Marian Kociniak (Murgrabia), Bogusz Bilewski (Waluś Kwiczoł), Mieczysław Czechowicz (Hrabia Horvath), zostali zapamiętani dzięki znakomitej grze. 

Tytuł: Janosik 

Reżyser: Jerzy Passendorfer 

Opis: Serial luźno nawiązuje do autentycznej postaci Juraja Janosik. Był to zbójnik, który na przełomie XVII i XVIII wieku w Tatrach niósł sprawiedliwość chłopom i przeciwstawiał się władzom austriackim. Główny bohater jest członkiem bandy Tomáša Uhorčíka, której pomógł uciec z więzienia. 

Rys historyczny: Zdjęcia do serialu rozpoczęły się w maju 1972 roku. Serial realizowany był na Pieskowej Skale w okolicach Ojcowa i w różnych rejonach Podkarpacia, a także w studio w Warszawie i Pradze. 

Scenariusz filmu powstał na podstawie legend o tatrzańskim zbójniku. Jako, że reżyser Jerzy Passendorf twierdzi, że legend nie można traktować zbyt poważnie, w serialu jest dużo humoru i zabawnych scen. Każdy z 13 odcinków opowiada odrębną historię o przygodach zbójnickiej kompanii, do której dołączył Janosik. 

 W 1974 roku premierę miała wersja kinowa Janosika, którą stworzono  z wykorzystaniem okrojonego materiału serialowego.

Aktorzy

Marek Perepeczko jako Janosik 

Bogusz Bilewski jako Waluś Kwiczoł 

Witold Pyrkosz jako Jędruś Pyzdra

Mieczysław Czechowicz jako Hrabia Horvath

Ewa Lemańska jako Maryna

 

Janosik to serial, który polecamy nieco starszej widowni. Poza widowiskowymi (jak na tamte czasy) scenami walk zbójników, obiecujemy sporą dawkę humoru.

   

Źródła tekstów i obrazów: 

https://www.fakt.pl/kobieta/plotki/tych-aktorow-janosika-nie-ma-juz-z-nami/pnz5trv

https://archiwum.stopklatka.pl/multimedia/31184,osoba,198875,marek-perepeczko#galeria

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=124403

https://pl.wikipedia.org/wiki/Janosik_(serial_telewizyjny)

https://www.filmweb.pl/serial/Janosik-1973-35864