Polskie klasyki – kategoria serial (1)

Czterej Pancerni i Pies to jeden z najbardziej kultowych polskich seriali. Do dziś można nawet zobaczyć go w polskiej telewizji, gdzie od czasu do czasu powtarzana jest jego emisja. Podczas kręcenia produkcji nie obyło się bez wpadek i wypadków. Pierwszoplanowy bohater – Janek Kłos, którego grał Janusz Gajos przez jakiś czas był cały w gipsie. Jak się okazało nie była to tylko i wyłącznie charakteryzacja. Ponoć o scenach z pokiereszowanym Jankiem zadecydował wypadek, jaki przytrafił mu się na planie serialu. Aktor zasnął w przerwie od zdjęć, a po jego nodze przejechała ciężarówka. Skutkiem tego była uszkodzona miednica i kręgosłup, co wymagało długiego leczenia i umieszczenia go w szpitalu. Scenariusz został więc zmodyfikowany (czołg został trafiony i ranna załoga wylądowała w szpitalu), a Janusz Gajos był przywożony na specjalnym łóżku na plan zdjęciowy ze szpitala, w którym przebywał po wspomnianym wypadku. Co jeszcze wiemy o Czterech Pancernych? Czytajcie dalej…

Tytuł : Czterej Pancerni i Pies

Reżyser: Konrad Nałęcki

Opis: Serial przedstawia losy załogi czołgu Rudy o numerze 102 podczas II Wojny Światowej. Głównymi bohaterami są młodzi żołnierze Wojska Polskiego Janek, Gustlik, Olgierd, Grigorij i Tomasz oraz towarzyszący im pies Szarik. Podczas codziennego, żołnierskiego życia towarzyszą im nie tylko chwile smutku. Jest tu również miejsce na radość i młodzieńczą miłość. 

Rys historyczny: Pierwsza seria serialu powstała na podstawie książki Janusza Przymanowskiego, o tym samym tytule, która przed ekranizacją była mało znana.  Jednak z racji wielkiego sukcesu, autor napisał dwa kolejne tomy przygód pancernych, na podstawie których nakręcono kolejne serie a także wydano komiks. 

Pierwszy odcinek „Czterech Pancernych i psa” został wyemitowany w TVP 25 września 1966 roku. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, okazał się prawdziwym sukcesem, był wielokrotnie wznawiany i używany do celów propagandowych.  W szkołach urządzano na jego temat akademie, teatrzyki szkolne a także omawiano go na lekcjach. 

Film często wywoływał wśród publiczności łzy wzruszenia. Publiczność traktowała bohaterów niemal jak swoich bliskich. Był to pierwszy taki serial, który pokazywał nie tylko trudy wojenne ale również sceny zabawne, pokazujące codzienne życie żołnierzy. 

Aktorzy

Janusz Gajos jako Janek Kos

Franciszek Pieczka jako Gustlik 

Włodzimierz Press jako Grigorij 

Roman Wilhelm jako Olgierd 

Wiesław Gołas jako Tomasz 

 

Źródła tekstów i obrazów: 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Czterej_pancerni_i_pies_(serial_telewizyjny)

https://www.filmweb.pl/Czterej.Pancerni.I.Pies

https://www.fakt.pl/hobby/seriale/czterej-pancerni-i-pies/lwm9d6s#slajd-2