Polskie książki, które powinno przeczytać każde dziecko

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Nawiązując do tego hasła, chcielibyśmy zaprezentować wam zbiór najpiękniejszych polskich książek, które podczas wspólnego czytania zaciekawią nie tylko dzieci ale okażą się też całkiem interesujące dla dorosłych. Czas na pierwszą część naszego zestawienia:

   

„Akademia Pana Kleksa” – Jan Brzechwa

Jedna z kultowych, polskich opowieści, która doczekała się kolejnych części a nawet ekranizacji. Zna ją prawdopodobnie każdy Polak. Chcemy aby również dzieci mieszkające poza granicami Polski miały możliwość poznania tej niezwykłej historii.

Akademia Pana Kleksa przenośni nas w magiczny świat dziecięcej wyobraźni i fantazji, gdzie zupełnie wszystko jest możliwe. Opisuje  przygody małego chłopca – Adasia Niezgódki w niezwykłej szkole, należącej do równie niezwykłego profesora – Ambrożego Kleksa.

Więcej nie będziemy wam zdradzać, koniecznie dajcie ją do przeczytania swoim dzieciom, a może przeczytacie sami ? Czemu nie, takie książki można czytać w każdym wieku.

 
   
„Król Maciuś Pierwszy” – Janusz Korczak

„Król Maciuś Pierwszy” to bajka, która niegdyś bardzo często pojawiała się w polskiej telewizji. My proponujemy Wam zapoznać się z wersją książkową.  Janusz Korczak w swojej opowieści przedstawia nam sytuację, w której państwem rządzi dziecko. Pokazuje w jaki sposób o polityce i władzy myślą najmniejsi, jakie są ich potrzeby i jakie mają pomysły na to, żeby nam wszystkim żyło się lepiej, w zgodzie i pokoju.

Głównym bohaterem jest tytułowy Maciuś. Chłopiec po śmierci swojego ojca, który był królem, sam zostaje władcą państwa będącego w stanie wojny. Mały, dziesięcioletni chłopczyk o wielkich marzeniach i aspiracjach, nie potrafi poradzić sobie z ciężarem jaki na niego spadł, a dorośli nie akceptują młodego króla i jego pomysłów. Dlatego też Maciuś postanawia wyruszyć na wojnę jako żołnierz, aby samemu walczyć z wrogiem.

Książka pełna morałów, ale także ciekawych i zabawnych zdarzeń, które stanęły na drodze króla Maciusia jest idealną lekturą dla każdego malucha.

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, część z Was jest już po egzaminach. Te dwie propozycje książek świetnie sprawdzą się w czasie odpoczynku od szkoły. A może już je znacie? Jeśli tak, niedługo pojawi się kolejna część naszego zestawienia. Być może wówczas uda nami się Was zaskoczyć.
       
Źródła: