W dniach kwietniu 2017 roku Prezydent RP Andrzej Duda złożył swoją pierwszą wizytę w Meksyku. Warto więc zadać sobie pytanie, czy na południowych krańcach Ameryki Północnej odnajdziemy polskie akcenty?
Meksyk jest oddalony od Polski o 9 900 km, a liczba Polaków waha się od 5 do 10 tysięcy. Pomimo tak dużej odległości, można doszukać się tam wielu śladów Polaków.
Al genial astronom polaco
Chodząc po Parku Chapultepec w Mieście Meksyk, czyli stolicy Meksyku, możemy natknąć się na pomnik Mikołaja Kopernika. Najwybitniejszy polski astronom z epoki renesansu doczekał się swojego monumentu ufundowanego w 1973 r. z okazji 500-rocznicy jego urodzin. Pomnik znajduje się naprzeciwko Muzeum Nauk Przyrodniczych i jest podpisany słowami: Al genial astronom polaco Nicolas Copernic. Powstał na zamówienie Polonii Meksyku, a stworzył go rzeźbiarz Mieczysław Walter.
140 rocznica urodzin Ignacego Paderewskiego
Ignacy Jan Paderewski jest kolejną wybitną postacią, której pomnik można podziwiać w Mieście Meksyk. Paderewski żył w latach 1860-1941, był pianistą, kompozytorem i politykiem. To m.in. dzięki jego działaniom, po II wojnie światowej w Traktacie Wersalskim znalazł się zapis o utworzeniu niepodległego państwa polskiego.
Już w 1944 r. płk Jan Skoryna finansował stworzenie popiersia Paderewskiego, które było wystawiane m.in. w stolicy Meksyku. Pomimo starań nie udało mu się zdobyć poparcia w ufundowaniu pomnika dla tego państwa. Dopiero w 2001 r. poprzez starania jego syna – Jerzego Skoryna nastąpiło odsłonięcie pomnika Ignacego Jana Paderewskiego w rezydencjalnej dzielnicy Lomas de Chapultepec, gdzie mieszczą się siedziby ambasad. Odbyło się to z okazji 140 rocznicy urodzin i 60 rocznicy śmierci polskiego pianisty.
Posąg świętego
Warto wspomnieć o kilku pomnikach i wielu tablicach pamiątkowych Świętego Jana Pawła II, który w trakcie swojego pontyfikatu odwiedził Meksyk 5 razy (1979 r., 1990 r., 1993 r., 1999 r. i 2002 r.) Posąg Św. Jana Pawła II znajduje się na dziedzińcu Bazyliki Guadalupe w Mieście Meksyk, wystawiony w hołdzie Papieżowi przez Meksykanów. Oprócz niego, kolejny pomnik został odsłonięty w 1999 r. na dziedzińcu klasztoru Matki Boskiej Jukatańskiej w mieście Izamal.
Taka liczba polskich akcentów utwierdza nas, że Polonia sięga każdego zakątka Ziemi. Na pewno Meksyk jest tym państwem, w którym nie braknie polskich motywów.
Wpis jest częścią projektu „POLONIKA – ślady Polaków za granicą”, który odkrywa miejsca na świecie, w których w szczególny sposób zaznaczyła się obecność Polaków. Źródła:http://www.krajoznawcy.info.pl/meksyk-co-trzeba-co-mozna-zobaczyc-30005
http://destinomexico.home.pl/destinomexico_com_archive/projektor.php?page=guide&id=167
http://wiadomosci.wp.pl/meksyk-pomnik-ignacego-paderewskiego-6109061165744769a
http://www.mexicoentero.pl/pages/moj_meksyk/sladami_jana_pawla_ii_w_meksyku