Poznajcie Polonijkę

Aleksandra Zawada: Czym jest “Polonijka”?

Justyna Nowakowska: Polonijka, czyli Polonijna Szkoła Podstawowa, jest projektem edukacyjnym tworzonym przez Polonijny Zespół Placówek Oświatowych. To polska szkoła on-line, która pomaga podtrzymywać polskość i utrzymywać kontakt z językiem polskim oraz zapewnia edukację dla dzieci Polaków przebywających poza granicami Polski.

AZ: Dla kogo jest skierowana “Polonijka”?

 

JN: Polonijka, czyli Polonijna Szkoła Podstawowa, skierowana jest do polskich dzieci przebywających na stałe poza granicami Polski. Można powiedzieć, że kierujemy ją do polonijnych rodzin, które rozsiane są po całym świecie, a łączy je jedno – chęć utrzymania więzi dziecka z Polską. Szkoła internetowa w postaci Polonijki to wspaniałe rozwiązanie dla rodzin, które chcą umożliwić dziecku dostęp do polskiej edukacji w całości realizowanej w formie on-line. Ze wsparcia Polonijki mogą korzystać dzieci w wieku od 5 do 15 lat bez względu na stopień znajomości języka polskiego – mogą do niej dołączyć dzieci rozpoczynające przygodę z językiem polskim oraz posługujące się nim bardzo płynnie.

AZ: Czego uczą się dzieci u Was?

JN: Dzieci uczą się tego, co na podstawie bogatej oferty Polonijki wybierze rodzic – a więc tego, co najbardziej dopasowane do ich potrzeb! Wszystko zależy od tego, na jaki pakiet edukacyjny zdecyduje się rodzic. Dla dzieci, które jeszcze nie znają języka polskiego lub mają z nim trudności dostępna jest nauka samego języka polskiego. To też idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą przekazać swojemu dziecku wiedzę o polskiej historii, kulturze, tradycjach i zwyczajach. I wreszcie, Polonijka zapewnia naukę przedmiotów 

AZ: Jak wygląda nauka w Polonijce?

JN: Nauka w Polonijce może wyglądać tak, jak zorganizują ją sobie rodzice i dziecko. Dzięki całodobowemu dostępowi do Internetowej Platformy Edukacyjnej (IPE), dziecko może korzystać z materiałów w dowolnym miejscu i czasie. Dopasujecie więc naukę do własnego harmonogramu i innych zajęć. A co wspiera dziecko w nauce? Przede wszystkim to IPE, na której znajdziecie wiedzę w przeróżnej i przystępnej dla dziecka formie – od scenariuszy zajęć zawierających interaktywne materiały, gry i zabawy, filmy i nagrania, przez karty pracy do wydrukowania, po spotkania z nauczycielami, z których nagrania dostępne są później na IPE. Słowem – bogactwo wiedzy w jednym miejscu!

AZ: Jakie korzyści zawiera program Polonijki?

JN: Lista wartościowych efektów, które płyną z nauki w Polonijce jest bardzo długa… Możemy jednak wskazać kilka głównych korzyści. Wydaje nam się, że pierwszą z nich, i często najważniejszą dla Was i Waszych dzieci jest budowanie i utrzymywanie więzi z Polską – językiem polskim, kulturą i historią, tradycjami i zwyczajami. Dziecko, mieszkając na co dzień poza granicami Polski, czuje, że jest młodym Polakiem. Kolejna sprawa to dwujęzyczność i rozwój dziecka. Dzięki dostępowi do kolejnego języka, dziecko może rozwijać się jeszcze pełniej, a w przyszłości zaowocuje to szerszymi perspektywami, na przykład, możliwości studiowania na polskim uniwersytecie. Poszerzanie znajomości języka polskiego to szansa na pielęgnowanie relacji z krewnymi z Polski, zwłaszcza z dziadkami (o tym nie można nie wspomnieć!). Przy okazji tego aspektu warto dodać, że wybrane pakiety Polonijki oferują comiesięczne spotkania integracyjne – dzięki temu dziecko może poznać rówieśników, Polaków z innych zakątków świata.

AZ: Jak zostać Waszym uczniem? 

JN: To wcale nie takie skomplikowane. Przede wszystkim, zapis można zrealizować w całości on-line. Na początku odwiedź stronę internetową Polonijki i wybierz pakiet edukacyjny, który odpowiada potrzebom Twojego dziecka. Zajrzyj do zakładki „sklep”, gdzie będziesz mógł zakupić ten pakiet, na który się decydujesz. Zapis ukończysz finalizując płatność i tyle! Możecie czekać na rozpoczęcie roku szkolnego i we wrześniu otrzymacie dane do logowania na platformę.