Stefan Norblin – polski artysta

Artystę Stefana Norblina los zawiódł w liczne zakątki świata. Urodził się w Warszawie w 1892 r. w rodzinie o tradycjach artystycznych. Dość wspomnieć, że jego pradziadkiem był znany malarz i grafik Jan Piotr Norblin. Stefan Norblin na studia przeniósł się do Antwerpii i Drezna, gdzie odebrał wykształcenie w dziedzinie malarstwa. Następnie wziął udział w wojnie polsko-sowieckiej, po zakończeniu której udał się z powrotem do Warszawy i ożenił z popularną aktorką i tancerką – Leną Żelichowską.

W 1939 r. Norblin wyjechał do Rumunii. W dalszej kolejności udał się do Stanów Zjednoczonych, Persji, aż dotarł do Indii. Tam pracował jako artysta i dał upust swoim zdolnościom. Zdobił wnętrza hinduskich pałaców. Dla maharadży Jodgpuru Umaida Bhawan wykonał malowidła ścienne w pałacu Umaid Bhawan (jednej z największych rezydencji w tym kraju). Jedno z nich, powstałe w 1943 r., przedstawia Bitwę założyciela miasta Radhora przeciwko Mongołom. Oprócz malowideł ściennych artysta wykonywał nawet kompleksową aranżację wnętrz pałaców, projektując umeblowanie i oświetlenie. Norblin malował także portrety lokalnej arystokracji. W swych dziełach artysta łączył europejską secesję z tradycjami indyjskimi. Giętkie formy i linearny styl, łączą się w nich z mnogością detali.

   

W 1946 r. Norblin wraz z rodziną wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam borykał się z brakiem zamówień i podupadł na zdrowiu. W 1952 r. skończył swoje życie śmiercią samobójczą. W pamięci pozostanie artystą, który swoim talentem uświetniał rezydencje hinduskich maharadżów.

Źródła tekstów i obrazów:

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Stefan_Norblin

https://culture.pl/pl/artykul/stefan-norblin-malarz-maharadzy

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Mural_Inside_Umaid_Bhava_Palace.png

https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Stefan_Norblin.jpg