Jak wykorzystać świąteczny czas do rozwoju naszych pociech?

since-1611 Święta Bożego Narodzenia to piękny, magiczny czas przepełniony miłością i dobrocią. Spędzamy go z bliskimi śpiewając kolędy i delektując się smakiem aromatycznych pierników i innych apetycznych potraw, a wszystko w otoczeniu wyjątkowo przyozdobionego mieszkania, w którym unosi się aromat jodłowych gałązek. Blask lampek choinkowych wywołuje w myślach powrót do czasów dzieciństwa, w których zarówno okres świąt, jak i poprzedzający go natłok przygotowań, były wspaniałym pełnym przygód czasem, na który czekało się cały rok. Z perspektywy rodzica niestety nie wszystko wygląda tak bezproblemowo. Przed Świętami Bożego Narodzenia oprócz pracy i innych obowiązków dnia codziennego czekają nas jeszcze porządki, przygotowywanie wigilijnych potraw, kupno prezentów, dekorowanie domu. Gdzie w tym natłoku pracy znaleźć czas dla rodziny? Co zrobić,  aby sprzątanie nie było przykrym obowiązkiem, a choinka nie kojarzyła się dzieciom wyłącznie z prezentami? Nasza propozycja – aktywnie włączmy nasze dzieci w świąteczne przygotowania. Przecież choinka nie musi być idealna, niech będzie wspólnym dziełem całej rodziny. Prezentujemy różne działania, które zapewnią dziecku wiele okazji do rozwoju emocjonalnego, społecznego, poznawczego, a także ruchowego.
  1. Cały cykl przygotowań warto zacząć od przygotowania harmonogramu działań, w którym będzie jasno określone, kiedy wykonujemy daną czynność i kto jest za co odpowiedzialny. Unikniemy wówczas nieporozumień. Zacznijmy od porządków. Zaufajmy dziecku i wyznaczmy mu zadania. Można stworzyć specjalną listę czynności, które po wykonaniu będzie można odhaczyć. Podczas mycia okien, nasza pociecha mogłaby wycierać kurze lub układać zabawki. Dziecko nauczy się odpowiedzialności, a także będzie mieć poczucie sprawstwa poprzez czynny udział w przygotowaniach.
  2. Ubieranie choinki jest czynnością, w której możemy dać dziecku ogromne pole do popisu. Przygotujmy kolorowe papiery, bibułę, naklejki, a starszym dzieciom klej, nożyczki i pozwólmy im ponieść się wyobraźni w tworzeniu ozdób choinkowych. Twórczość plastyczna rozwija motorykę rąk, usprawnia procesy percepcji wzrokowej, pozwala dziecku uzewnętrznić swoje emocje. Uwieńczeniem twórczej działalności niech będzie zawieszenie na choince wykonanych ozdób.
  3. Kolejną formą ekspresji plastycznej niech będzie własnoręczne wykonanie kartek dla najbliższych. Rozwijajmy u naszych najmłodszych samodzielność, umiejętność planowania i kreatywność. Poprzez tego typu działania dziecko uczy się również zachowań społecznych, utrwala się więź z bliższymi i dalszymi członkami rodziny. Dla dzieci mieszkających za granicami Polski będzie to odkrywanie własnych korzeni, co wpłynie na budowanie ich tożsamości narodowej.
  4. Nieodzownym elementem świątecznego stołu są pierniczki. Pozwólmy dziecku wejść do kuchni i wspólnie stworzyć małe dzieła sztuki w postaci ciasteczek. Małe rączki pomogą nam w wałkowaniu, formowaniu kształtów a także w wycinaniu za pomocą foremek choinek czy gwiazdek z ciasta piernikowego. Upieczone już ciasteczka możemy wspólnie udekorować lukrem, polewą czekoladową, posypkami czy masą cukrową. Następnie pierniczki mogą zawisnąć na choince lub stać się upominkami dla naszych najbliższych. Natomiast, gdy jesteśmy zajęci krojeniem składników sałatki, nasze dziecko może pobawić się w kucharza – wystarczy, że przygotujemy do tego stanowisko, wyposażone w plastikowy nóż, deskę do krojenia oraz warzywa lub owoce. Tego typu czynności bardzo dobrze wpływają na rozwój motoryki małej. Jeżeli chcemy zapoznać dziecko z tradycyjnymi polskimi potrawami wigilijnymi opowiedzmy o nich, pokażmy jakich składników będziemy potrzebować. Kultywujmy tradycję narodowa także w kuchni.
W Polsce Święta Bożego Narodzenia obchodzimy w kontekście niezwykle duchowym, praktykujemy tradycje i obyczaje, które kiedyś przekazali nam rodzice i dziadkowie. Nie wszyscy jednak spędzają ten czas w rodzinnym domu. Wiele osób opuściło kraj w poszukiwaniu lepszego życia,  większych perspektyw zawodowych. Jednak nawet poza granicami Polski, gdy już usiądziemy przy wigilijnym stole, opowiedzmy, swoim dzieciom o tradycjach i obyczajach  Bożego Narodzenia, które do dzisiaj kultywuje się w Polsce. Zostawmy wolne miejsce dla zbłąkanego wędrowca i opowiedzmy, co to oznacza w religijnym kontekście wigilii, włóżmy sianko pod obrus, posłuchajmy polskich kolęd, podzielmy się opłatkiem i wspominajmy tych, za którymi tęsknimy, tych którzy nie mogą być w tym wyjątkowym dniu z nami. Wspólne wzruszenia są nieodzownym elementem kształtowania się więzi między członkami rodziny i rozwoju dziecięcej emocjonalności i umysłu. Wykorzystajmy święta jako okazję do mile spędzonego czasu z dziećmi. Pomóżmy stworzyć z nimi wspomnienia, które zapamiętają do końca swojego życia. Zatrzymajmy się na chwile i znajdźmy czas na powrót do tradycji i rodzinnych wartości. Materiał przygotowany przez – Magda Wysocka