Syberia Czerskiego

Syberia Czerskiego, Dolina Tunkińska, Buriacja, Rosja

syberia-czerskiego

Podróżując przez Syberię często można natrafić na nazwisko Jana Czerskiego, polskiego geologa, paleontologa, przyrodnika i badacza tej krainy geograficznej.

Od jego imienia nazwanych zostało wiele obiektów przyrodniczych i geograficznych, w tym jedno z większych pasm górskich na Zabajkalu,  góra położona w Górach Bajkalskich, dolina na przedgórzu Sajanów, niewielka góra nad Bajkałem zwana Kamieniem Czerskiego, przełęcz w górach Chamar-Daban, na południe od Bajkału, jak również wodospad na rzece Chorek w dorzeczu Angary, wygasły wulkan w Dolinie Tunkińskiej, a nawet niewielkie miasto na Syberii nad Kołymą pod nazwą Czerskij.

dolina-tunkinska-e1457019510921 Dolina Tunkińska

Lista ta jest imponująca! Kim więc był Jan Czerski i czym się zasłużył?

Jan Czerski był przyrodnikiem żyjącym w latach 1845-1892. Będąc uczestnikiem powstania styczniowego, w konsekwencji, został zesłany na Syberię. Nie powstrzymało to jednak jego pasji poszerzania wiedzy naukowej i postanowił wykorzystać swoją nową sytuację. Stał się jednym z najwybitniejszych jej badaczy. W latach 70. i 80. na polecenie Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego odbył wyprawy geologiczne w góry Sajan Wschodni, do doliny Irkut i nad rzekę Dolną Tunguzkę.

sajan-wschodni Sajan Wschodni

Dla świata nauki zasłużył się przede wszystkim poprzez zbadanie pod względem budowy geologicznej całego wybrzeża jeziora Bajkał i stworzenie jego pierwszej mapy. Czerski zapoczątkował również ewolucyjny kierunek badań geomorfologicznych.

Czerski zmarł w trakcie badań terenów położonych wzdłuż rzeki Kołymy. Prowadzoną przez badacza ekspedycję przejęła jego żona Marfa i doprowadziła wyprawę do Niżniekołymska, a materiały badawcze przesłała do Akademii Nauk.

pochowek-czerskiego Pochówek Jana Czerskiego

W uznaniu niezwykłych zasług badacza jego imieniem nazwano dwa duże pasma gór na Syberii – największe w północno-wschodniej Syberii i jedno z większych w Zabajkalu oraz miasto nad Kołymą w pobliżu miejsca, w którym zmarł.

Wpis jest częścią projektu „POLONIKA – ślady Polaków za granicą”, który odkrywa miejsca na świecie, w których w szczególny sposób zaznaczyła się obecność Polaków.

Źródła:

http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/polskie-slady-na-mapie-swiata-czyli-o-polsce-bez-granic/27xhl

http://geoportal.pgi.gov.pl/portal/page/portal/muzeum/historia/poczet/czerski

http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Czerski-Jan;3889579.html