Szaleństwo nauki – jak to ogarnąć?

„Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.” – Stefan Żeromski

Wrzesień, październik oraz nauka, nauka, nauka…

Pierwsze miesiące nie należą do najłatwiejszych, po długiej, wakacyjnej przerwie musimy przystosować się do nowego trybu pracy, do naszego harmonogramu musimy dołożyć nowe obowiązki. Jak zatem poradzić sobie z tym problemem? Jak ułatwić sobie naukę i zminimalizować te rosnące wieże podręczników i książek na naszym biurku? Przychodzimy na ratunek z listą małych wskazówek jak sprawić, aby ten rok minął przyjemnie, pracowicie i owocnie, ale bez cienia strachu.

Dobra organizacja to podstawa sukcesu

Łatwo można powiedzieć, a trudniej zrobić, prawda? Spójrzmy na ten rosnący stos książek i podręczników na naszym biurku. Może on wydawać się przerażający, ale ważne na tym etapie jest, aby podzielić go na dwa małe stosiki. Na stos podręczników i książek, z którymi musimy szybko się zapoznać, ponieważ są z trudniejszych przedmiotów i na stosik numer dwa, gdzie terminy nas nie gonią i na chwilę obecną nie są one tak ważne jak reszta. Gotowe? Dobrze!

Czas na etap drugi – organizer. Może to być również kalendarz ścienny albo zwykłe karteczki samoprzylepne, coś z czego korzystacie i co często macie w zasięgu wzroku. Wprowadźcie teraz wszystkie obowiązujące Was daty egzaminów i listę lektur do przeczytania. Wskazówka: jeśli chcecie przeczytać książkę w ciągu tygodnia, to najlepszym sposobem będzie podzielenie sobie lektury na 6 dni i tym sposobem zyskacie ostatni dzień na ewentualne powtórki, przygotowywanie notatek itp. Pamiętajcie o tym, że jeśli zwykle czytacie 50 stron dziennie, to nie zmuszajcie się do osiągnięcia 100 stron, ponieważ nic nie zapamiętacie. Jeśli jesteście w trakcie czytania innej książki, pomyślcie o odłożeniu jej na bok na czas czytania lektury szkolnej. Będzie to jednocześnie dla Was motywacja, aby szybko uporać się z obowiązkami i szybko powrócić do czytania książki Waszego wyboru.

Metodą kilku dni nauki + 1 na powtórkę możecie potraktować także działy w podręczniku, które musicie opanować. Przykład: uczycie się jednego działu z podręcznika przez dwa dni, w tym czytacie 3 razy dział, przygotowujecie notatki albo fiszki oraz sprawdzacie swoją wiedzę po opanowaniu każdego działu. W trzecim dniu możecie przeczytać własne notatki oraz zrobić sobie ogólny test podsumowujący z całej partii materiału. Taki test możecie wygenerować z aplikacji quizlet po wcześniejszym wprowadzeniu notatek do aplikacji. Możecie również uczyć się w niej wraz z przyjaciółmi poprzez ciekawe gry. Najważniejsze jest wyrobienie własnego, sprzyjającego dla Was sposobu nauki. Nie zapomnijcie o przerwach pomiędzy nauką.

Fajnym sposobem na zapamiętanie różnych informacji jest także tworzenie mapy myśli. Może się ona przydać np. po przeczytaniu lektury, aby łatwo posegregować zdobyte informacje, albo przy nauce historii, gdzie mamy do zapamiętania mnóstwo definicji, dat i postaci. Pakietem idealnym byłoby stworzenie do niej legendy z kolorami, której nie będziemy zmieniać, dzięki temu nasz mózg zapamięta kolory i informacje do nich przypisywane. Przykład: kolorem fioletowym można oznaczać informacje związane z postaciami, kolorem niebieskim – daty, kolorem zielonym – pojęcia, a żółtym – wydarzenia historyczne itp. Dzięki tej metodzie nasze notatki na papierze i w głowie będą bardziej uporządkowane, a przy okazji jest to świetna zabawa! Ważne jest również, aby najtrudniejsze zadania wykonywać na samym początku, dzięki temu, gdy już będziecie trochę zmęczeni, to do zrobienia zostaną Wam już łatwiejsze, nieco przyjemniejsze zadania.

Aby przygotowywanie do nauki było przyjemniejsze, poniżej znajdziecie filmiki dotyczące ciekawych sposobów na naukę:

Skuteczne sposoby na naukę

3 naukowo udowodnione metody na maksymalnie efektywną naukę

Sposoby na naukę i organizację czasu

Zabierając się za jakąkolwiek naukę, pamiętajmy o kreatywności i chęciach, a także o  zasadzie, że im szybciej zaczniecie, tym szybciej skończycie. Zróbcie od razu, co macie w planach i schematycznie starajcie się schodzić z tej listy, skreślając zadania do wykonania jeden po drugim.

Mamy nadzieję, że każdy znalazł coś dla siebie i teraz nauka będzie dla Was przyjemnością.

Trzymamy za Was kciuki! Powodzenia!

 

Przygotowała: Kopistecka Natalia