TATRZAŃSKI PARK NARODOWY

Warto wiedzieć, że Polskie Parki Narodowe i Krajobrazowe zajmują łącznie 10 procent powierzchni całego kraju. Historia Tatrzańskiego Parku Narodowego sięga XVIII wieku, kiedy to zaczęto odkrywać tamtejsze tereny i powoli eksplorować niezwykłość tatrzańskiej przyrody.

Z czasem zauważono, że coraz większa liczba osób odwiedzających wspomniany obszar przyczyniła się do pogorszenia się stanu tamtejszej fauny i flory. Tereny obecnego parku wyniszczał też przemysł, rabunkowa gospodarka leśna, a nawet pasterstwo. Przez wzgląd na te niekorzystne zmiany, pojawił się pomysł ochrony tego obszaru.

W latach 80 XIX wieku zrodziła się koncepcja ochrony Tatr i ustanowienia tamtych terenów, jako Parku Narodowego, na podobieństwo istniejącego w Stanach Zjednoczonych – Parku Narodowego Yellowstone. Po wielu próbach zrealizowania idei Tatrzańskiego Parku Narodowego, początkiem 1955 roku udało się ustanowić go oficjalnie obszarem chronionym. Warto zauważyć, że po słowackiej stronie Tatr,  Tatranský národný park uznano już w 1949 roku. Polski i słowacki park narodowy, tworzą razem Biosferyczny Rezerwat UNESCO.

Tatrzański Park Narodowy jest jednym z największych Parków Narodowych w Polsce, jego powierzchnia wynosi 21197 hektarów. Większość terenów pokryta jest lasami, ale sporą część zajmują murawy wysokogórskie, skały i jeziora.

Ten wysokogórski Park nie należy do najłatwiejszych pod względem ukształtowania terenu, ale i tak cieszy się sporym zainteresowaniem turystów. Każdego roku liczba odwiedzających to blisko 2,5 miliona ludzi.

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się nie tylko najwyższy szczyt w Polsce – Rysy, liczące 2499 m n.p.m., ale również największe jezioro górskie – Morskie Oko, położone w Dolinie Rybiego Potoku.

W ramach projektu dla rowerzystów jak i pozostałych osób chcących aktywnie wypoczywać, w 2020 roku mają zostać ukończone trasy rowerowe ze ścieżkami biegowymi i narciarskimi. Niektóre odcinki można wypróbować już dziś, gdyż częściowo są udostępnione, a kolejne będą systematycznie oddawane do użytku. Szlak Wokół Tatr to nowy projekt transgraniczny w ramach którego polskie i słowackie samorządy stworzą ponad 250-kilometrową pętle tras. Znajdziemy na niej odcinki z malowniczymi krajobrazami. Możemy na przykład wybrać trasę rozciągającą się od Nowego Targu w stronę Słowacji o długości blisko 30 kilometrów. Trasa zaliczana jest do przyjemnych i łatwych. Poruszając się nią możemy nacieszyć się zarysem majestatycznych Tatr.

Jeśli mamy tylko jeden dzień a chcemy zobaczyć jak najwięcej piękna Polskich gór, polecamy kilka miejsc, które znajdują się w niedalekich odcinkach od siebie. Trasę najlepiej rozpocząć w Zakopanem od podłużnego wzniesienia na Podgórzu Gubałowskim zwanym Gubałówką, skąd rozprzestrzenia się widok na Zakopane. Już 20 minut drogi dalej można podziwiać piękne wzniesienia w Dolinie Strążyska. Stamtąd można rozpocząć trasę pieszo na Giewont, który jest masywem górskim w Tatrach Zachodnich o wysokości blisko 1894 m n.p.m. (trasa powinna zająć około 2 godzin). Trasę na Giewoncie można przedłużyć o dwugodzinny marsz na Kasprowy Wierch lub zakończyć ją w schronisku w Hali Kondratowej przy gorącej herbacie.

  Źródła: https://polskapogodzinach.pl/rowerowy-szlak-wokol-tatr/ http://tpn.pl/poznaj