Tradycje związane z początkiem wiosny

Po ponurej zimie z utęsknieniem czekamy na wiosnę, której początek przypada na dwudziesty pierwszy dzień marca. Data początku kalendarzowej i astronomicznej wiosny zwykle się pokrywają, jednak w tym – 2021 – roku przesilenie wiosenne wystąpiło już dzień wcześniej, a więc 20 marca. Oznacza to, że od tego momentu dzień i noc będą trwały tyle samo, czyli 12 godzin. Co ciekawe, według prognoz pierwszy astronomiczny dzień wiosny będzie z biegiem lat wypadał coraz wcześniej. Za 27 lat, w 2048 roku możemy spodziewać się, że astronomiczną wiosnę będziemy witać już 18 marca!

Zmiana pory roku z zimy na wiosnę już od pokoleń związana jest z hucznymi obchodami na całym świecie. Wiosna kojarzona jest z powstawaniem nowego życia, narodzinami, szczęściem i powiewem świeżości. Jest to zupełne przeciwieństwo mroźnej, ponurej i szaroburej zimy, nic więc dziwnego, że jej odejście jest tak świętowane i wyczekiwane. W różnych krajach ten dzień obchodzi się inaczej, jednak w Polsce po dziś dzień kultywowane są dwa bardzo popularne sposoby na żegnanie zimy.

 

Pierwszym, najbardziej znanym i przy okazji najstarszym, jest topienie Marzanny. Zwyczaj ten zaczerpnięto z mitologii słowiańskiej, a sama Marzanna miała być boginią śmierci. W związku z obumieraniem natury w czasie zimy, nieurodzaj przypisywano właśnie Marzannie, a jej śmierć miała zwiastować budzenie się otoczenia do życia, a tym samym początek pięknej, kwiecistej i napawającej nadzieją wiosny. Na symbol Marzanny tworzono przedstawiające kobiecą postać kukły zrobione ze słomy, płótna i licznych ozdób. Kukły następnie topiono lub palono, aby pozbyć się zła.

   

Kolejnym zwyczajem związanym z obchodami pierwszego dnia wiosny jest świętowanie uwielbianego przez wszystkich uczniów Dnia Wagarowicza. Jest to jedyny dzień w roku kiedy „legalnie” można opuścić mury szkoły w czasie lekcji, by wspólnie z przyjaciółmi spędzić czas na świeżym powietrzu. Bardzo często szkoły wychodzą naprzeciw uczniom organizując dla nich wyjścia do muzeów, kin czy teatrów lub zachęcając do kultywowania najpopularniejszej tradycji związanej z pierwszym dniem wiosny – topienia Marzanny. Warto wspomnieć, że w tym dniu nieobecności w szkole wciąż są wpisywane, jednak wielu nauczycieli przymyka na to oko lub właśnie angażuje dzieci i młodzież do aktywności organizowanych przez placówki oświaty.

W związku z wiosną należy też pamiętać o możliwościach, jakie daje nam ta piękna pora roku. Wszelakie wiosenne spacery i wycieczki są wskazane, warto sprawdzić, co ciekawego można zwiedzić lub zobaczyć w okolicy, w której mieszkamy. A może uda się zorganizować dłuższą wycieczkę do bardziej oddalonych zakątków Polski? Serdecznie zachęcamy wszystkich do aktywności fizycznych: rower, rolki, spacer i wiele innych. Doceniajmy wiosnę i jej piękno oraz poświęćmy chwilę, aby zauważyć jak w roślinach budzi się na nowo życie.

 

Źródło:

  1. Zdjęcie nr 1.
  2. Zdjęcie nr 2.

Przygotowała: Aleksandra Wójcik  – wolontariuszka Fundacji Edukacji Polonijnej