.
Postać Juliana Ochorowicza nie jest powszechnie znana. Do wzrostu wiedzy o tym nietuzinkowym człowieku przyczynia się, utworzone w Wiśle w 2017 roku w willi zwanej Ochorowiczówką, Muzeum Realizmu Magicznego. Część stałej ekspozycji poświęcona jest postaci Juliana Ochorowicza – niezwykłego naukowca, postaci wszechstronnej, wynalazcy, a także speca w zakresie dziedziny psychologii.
.
Powróćmy jednak do wątku związanego z wieżą Eiffla, obecnie jedną z głównych atrakcji turystycznych świata, symbolu Francji oraz elementu na stałe już wpisanego w architektoniczny krajobraz Paryża. Wieża Eiffla została skonstruowana specjalnie na wystawę światową w 1889 r. Miała ona upamiętniać setną rocznicę Rewolucji Francuskiej oraz prezentować, poprzez wyeksponowanie użytego do jej konstrukcji żelaza, osiągnięcia techniczne epoki. Początkowo wieża miała być jedynie czasowym eksponatem wystawowym, rozebranym po upływie 20 lat. Konstruktor wieży – Gustave Eiffel – nie chciał dopuścić do demontażu wieży. Na wieży zostało więc umieszczone laboratorium.
W tym miejscu rozpoczyna się wątek i interwencja Juliana Ochorowicza, którego wynalazek – eksperymentalny telegraf bezprzewodowy (nadawał sygnał na dziesiątki kilometrów!) został na wieży zamontowany. Dzięki skuteczności działania telegrafu oraz renomie, jaką cieszył się wynalazca we Francji, władze francuskie zadecydowały o utrzymaniu wieży. Można stwierdzić, że to dzięki innowacji Ochorowicza po dziś dzień możemy podziwiać wieżę Eiffla.
Telegraf zamontowany na wieży Eiffla to tylko jedno z wyjątkowych osiągnięć Ochorowicza. Do kolejnych jego wynalazków należą: stworzenie teoretycznych podstaw działania telewizji, doprowadzenie do emisji dźwięków czy wybudowanie pierwszego murowanego domu w Wiśle (dziś zwanego Ochorowiczówką), który zapoczątkował kulturę domków letniskowych w tym regionie. Ponadto w swojej karierze naukowej jako psycholog, Ochorowicz współpracował z wyjątkowymi specjalistami tej dziedziny nauki. Byli to Francuzi – noblista Charles Richet, Thèodul Ribot – prekursor francuskiej psychologii naukowej, czy Jean Charcot, jeden z twórców psychiatrii. Ochorowicz został również mianowany pierwszym na polskim uniwersytecie docentem psychologii empirycznej. Prowadził eksperymentalne badania psychologiczne, w tym w zakresie hipnozy, które były prekursorskie w ówczesnych czasach. Jego osiągnięcia szczególnie ceniono we Francji.
Ochorowicz był również w kontakcie z wybitnymi polskimi osobowościami epoki, takimi jak Maria Skłodowska-Curie, Witold Gombrowicz, Bolesław Prus czy Władysław Reymont, który przebywając w „Ochorowiczówce” pisał część „Chłopów”.
W ten sposób możemy śmiało przyznać, że Polska ma swój udział w historii istnienia wieży Eiffla, a postać Juliana Ochorowicza na stałe wpisana jest w światowe dziedzictwo historyczne.
Źródła: http://ochorowiczowka.pl/dzis-otwarto-najwieksze-muzeum-magicznego-realizmu-europie/ https://pl.wikipedia.org/wiki/Julian_Ochorowicz http://niezalezna.pl/80041-polak-ocalil-wieze-eiffla https://silesion.pl/dzieki-niemu-reymont-otrzymal-nobla-28-04-2017Wpis jest częścią projektu „POLONIKA – ślady Polaków za granicą”, który odkrywa miejsca na świecie, w których w szczególny sposób zaznaczyła się obecność Polaków.