“Wirtualna jesień w muzeum” – projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży

Biorąc pod uwagę dzisiejszą rzeczywistość, która nastała po wybuchu pandemii Covid-19, zwiedzenie muzeów nie jest takie łatwe i przyjemne jak było to do tej pory.

Jednakże, często nie zdajemy sobie sprawy, że towarzysząca nam teraz epidemia nie jest jedynym powodem, dla którego wiele z nas – Polaków, nie jest w stanie zobaczyć większości niesamowitych, wartych odwiedzenia muzeów w Polsce.

Grupy osób, które zostały wspomniane powyżej nie mają tej szansy, ponieważ są oni Polonią mieszkającą w różnych zakątkach całego świata.

 

Wizyty w muzeum często pozwalają na spędzenie miło czasu oraz są interesującą formą nauki. Będąc tam często zapominamy o teraźniejszości i „zanurzamy się” w historii danego wydarzenia/okresu czasowego, w dziełach danego autora, czy nawet w rozmowie z innymi zwiedzającymi, wymieniając się opiniami na temat muzeum.

 

Dlatego…

 

Fundacja Edukacji Polonijnej, zdając sobie sprawę z rangi problemu oraz z potencjału polskich muzeów, postanowiła pomóc naszym rodakom znajdującym się poza granicami Polski i podjęła decyzję o zorganizowaniu wydarzenia, pt. “Wirtualna jesień w muzeum”.

Nasz projekt jest organizowany przy współpracy z polskimi muzeami i jest skierowany do dzieci i młodzieży w wieku 7-16 lat. W ramach projektu przez całą jesień będą odbywały się webinary, które są idealnym rozwiązaniem i narzędziem do nauczania w dobie pandemii. Ważnym elementem, który sprawia, że nasze wydarzenie jest dostępne dla wszystkich jest fakt, iż jest ono bezpłatne.

 

Udział w projekcie daje możliwość poszerzenia swojej wiedzy z zakresu kultury i historii Polski. Kolejną ważną zaletą, którą uczestnicy wyniosą z udziału w webinariach jest poprawienie umiejętności językowych. Warto również wspomnieć, że każdy uczestnik naszego wydarzenia otrzyma dyplom potwierdzający udział w projekcie edukacyjnym.

 

Liczba miejsc w naszym projekcie jest ograniczona, dlatego jeśli jesteście zainteresowani wzięciem udziału, gorąco zachęcamy do jak najszybszego zapisania się poprzez formularz do rejestracji, który będzie pojawiał się w postaci linków do poszczególnych webinariów w wydarzeniu utworzonym na portalu społecznościowym “Facebook”. Można także wypełnić ankietę podając poprawny adres e-mail, na który będziemy wysyłać informację o każdym spotkaniu w ramach tego projektu.

 

Do naszych zadań należy nauczanie dzieci na odległość, które trwa już kilka lat.

Wspieramy również programy edukacyjne, takie jak: Libratus czy Polonijka, która umożliwia dzieciom naukę języka polskiego niezależnie od miejsca zamieszkania.

Tylko w tym roku udało nam się zorganizować Dyktando Online, Polonijne Spotkanie Online oraz wirtualną wycieczkę po Krakowie.

Każdego dnia, poprzez wykonywanie naszej pracy, udowadniamy, że pomimo setek, a nawet tysięcy kilometrów tworzymy jedność, ze względu na uczucie łączące nas z Ojczyzną.

 

KALENDARZ WEBINARÓW

 

8.10.2020,  godz. 17:00 – Muzeum Okręgowe w Toruniu „Mikołaj Kopernik – geniusz z Torunia”

14.10. 2020, godz. 10:00 – Muzeum Zamojskie „Broń dawna w zbiorach zamojskiego Arsenału”

15.10.2020, godz. 17:00 – Muzeum Początków Państwa Polskiego „Jak żyli ludzie 1000 lat temu”

20.10.2020, godz. 17:00 – Zamek Królewski w Warszawie (dzieci w wieku 7-12 lat) „Na królewskim dworze”

26.10.2020 – Zamek Królewski w Warszawie (13-16 lat) „Na królewskim dworze”

28.10.2020, godz. 10:00 – Muzeum Zamojskie „Zamojszczyzna w pradziejach i wczesnym średniowieczu”

 

zmiana terminu – Muzeum Okręgowe w Toruniu „Toruńskie pierniki”

6.11.2020 – POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich warsztat „Spotkania z kulturą żydowską” (9-13 lat)

7.11.2020, godz. 18:00 – Muzeum Emigracji w Gdyni warsztat „Chopin w mandze, Skłodowska na TikToku – tropem Polaków na świecie z Muzeum Emigracji w Gdyni” (13-16 lat)

11.11.2020, godz. 10:00 – Muzeum Zamojskie „Orzeł Biały – drogi Polaków do Niepodległości w czasie I Wojny Światowej”

16.11.2020Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie „Słowa do rzeczy. O przedmiotach ze znanych (choć nie zawsze rozumianych) powiedzeń i zwrotów”

18.11.2020, godz. 10:00 – Muzeum Zamojskie „Hetman powinien stojący umierać…Życie i dokonania Hetmana Stanisława Żółkiewskiego (1547-1620)”

23.11.2020Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie „Słowa do rzeczy. O przedmiotach ze znanych (choć nie zawsze rozumianych) powiedzeń i zwrotów”

27.11.2020, godz. 17:00 – Muzeum Krakowa (szczegóły wkrótce)

30.11.2020Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie „Słowa do rzeczy. O przedmiotach ze znanych (choć nie zawsze rozumianych) powiedzeń i zwrotów”