Bobowski na sułtańskim dworze

bobowski-u-sultana

Wojciech Bobowski zasłynął pod osmańskim imieniem – Ali Ufki Bej.

Ten XVII-wieczny polski tłumacz dyplomatyczny, muzyk oraz poeta jest najbardziej znany ze swojej służby sułtańskiej. Większość historyków przyjmuje, że pochodził ze Lwowa. Co więc robił na sułtańskim dworze?

wojciech_bobowski Niestety okoliczności w jakich trafił do pałacu padyszacha Topkapy nie są znane. Na szczęście pozostawił po sobie wiele dzieł, dzięki którym możemy prześledzić jego działalność. Posiadał wyjątkowe zdolności lingwistyczne, znał język polski, osmański, francuski, niemiecki, włoski i łacinę. Po 19 latach pobytu w Topkapy opuścił pałac i rozpoczął karierę dyplomaty.

Jego utwory muzyczne są postrzegane jako jedne z najbardziej istotnych w muzyce osmańskiej XVII wieku. Bobowski przeszedł do historii jako autor jednego z najważniejszych źródeł do tureckiej muzyki klasycznej, którego nazwa to Mecmûa-i Sâz ü Söz (Zbiór instrumentalnych i wokalnych tradycyjnych pieśni tureckich). Dzieło zawiera zapis nutowy z tekstem ponad pięciuset utworów wykonywanych w XVI i XVII wieku w sułtańskim pałacu i w całym Konstantynopolu. Zapisanie tych kompozycji w nutach pozwoliło im przetrwać do dziś, by mogły służyć jako historyczne źródło dla całego okresu w historii muzyki tureckiej. Dzięki zachowanym do naszych czasów dwóm kopiom tych tekstów muzycy mogą nadal pracować nad dawną muzyką osmańską. Ponadto Bobowski przełożył na język turecki teksty z Psałterza Genewskiego, które zatytułował Mezmurlar. Jego dzieła ciągle inspirują muzyków. W 2005 roku brytyjski zespół wokalny The King’s Singers oraz niemiecka grupa Sarband wydali wspólny album zatytułowany Sacred Bridges, zawierający ich wykonania psalmów Bobowskiego.

Bobowski posiadał również talent malarski. Stworzył trzy albumy miniatur przedstawiających sceny z życia dworu sułtańskiego, w tym szczegółowe ilustracje ubiorów dworzan.

Wpis jest częścią projektu „POLONIKA – ślady Polaków za granicą”, który odkrywa miejsca na świecie, w których w szczególny sposób zaznaczyła się obecność Polaków.

Źródła: http://turcjawsandalach.pl/content/wojciech-bobowski-poliglota-w-jasyr-wzi%C4%99ty https://islampopolsku.wordpress.com/2014/07/12/wojciech-bobowski-ali-ufki/