POLONIJNY DZIEŃ DWUJĘZYCZNOŚCI 2019

Polonijny Dzień Dwujęzyczności 2019 obchodzimy 19-20 października. O dwujęzyczność troszczymy się przez cały rok, ale to w październiku nasza cała energia skupia się na tym, by dostarczyć jak najwięcej pomocnych materiałów edukacyjnych.

Zachęcamy Was do pobrania następujących ćwiczeń oraz scenariusza przedstawienia „Detektyw Ameryka na tropie języka”:

scenariusz do pobrania:  DETEKTYW AMERYKA NA TROPIE JĘZYKA
 

Zaczynamy od zadania, dzięki któremu nie będziecie mieć wątpliwości co do użycia głosek, które zapisujemy jako “s,si (ś), sz”. Znajdziecie w nim także specjalne fiszki, które ułatwią Wam naukę.

PLIK PDF DO POBRANIA: Ćwiczenie_s_si_ś_sz
 

Drugim pomysłem na naukę przez zabawę jest gra memory – Polska? Znam ją na pamięć! Gra posiada warianty dostosowane do młodszej i starszej grupy wiekowej, dzięki czemu zaciekawi zarówno dzieci jak i młodzież. Jak dobrze znacie Polskę i polskie miasta? Pobierajcie naszą grę i sprawdzajcie.

PLIK DO POBRANIA – gra memory (miasta)
 

Kolejna propozycja to gra, która pomoże Wam utrwalić swoją wiedzę o zasłużonych Polakach. Na pewno znacie wielu z nich. A czy wiecie dzięki czemu stali się sławni? Wszystkiego dowiecie się pobierając grę  Znani Polacy.

PLIK DO POBRANIA – gra „ZNANI POLACY”
 

Przechodząc do kolejnych głosek, które sprawiają Wam trudności, udostępniamy ćwiczenia na doskonalenie:

  • c, ci, ć, cz 
  • z, ź, zi
  • n, ń, ni 
  • sz, rz, ż
PLIK DO POBRANIA: Zimowa zamieć – ćwiczenia z_zi_ź
PLIK DO POBRANIA: Ćwiczenia z, zi, ź – palkietki
PLIK DO POBRANIA: Nicpoń Norbert – Ćwiczenia n_ni_ń
PLIK DO POBRANIA: wierszyk do ćwiczenia sz i rz_ż
PLIK DO POBRANIA:  Ćwiczenie ci_ć_cz_c
 

Mamy też specjalny wierszyk, który przyda się dzieciom mającym pewne trudności z wypowiadaniem R. „Ropuszka Rozalia” pomoże im poprawnie wymówić wszystkie słówka zawierające literę R bez najmniejszego kłopotu!

PLIK DO POBRANIA: Ropuszka Rozalia – wierszyk do ćwiczenia R
 

A czy wiecie czym są przyimki statyczne i dynamiczne? Z naszymi planszami z łatwością rozróżnicie te części mowy!

PLIK DO POBRANIA: PRZYIMKI STATYCZNE I DYNAMICZNE
 

Lubicie zgadywanki? Mamy dla Was cały zestaw zgadywanek – rymowanek, które nie tylko bawią, ale i uczą. A wszystko w pięknej oprawie graficznej.

PLIK DO POBRANIA: Zgadywanki rymowanki
 

A teraz pora na zwierzaki. Możecie poznać je od A do Z. Jak? To bardzo proste – przeczytajcie nasze wierszyki „Zwierzęta od A”. Dzięki rymowankom nauczycie się także ALFABETU.

PLIK DO POBRANIA: Zwierzeta_od_a
 

Ile razy zastanawiałeś się czy napisać RZ czy Ż? To bolączka wielu dzieci, a nawet dorosłych! Żeby nie robić więcej błędów i bez chwili zawahania poprawnie napisać np. ulżyć, rowerzysta, drużyna, powstały fiszki, które wypełnione są słówkami z RZ i Ż.

PLIK DO POBRANIA: FISZKI ż rz
 

Szukamy mistrza trudnych wyrazów – w grze, którą Wam proponujemy trzeba być nie tylko niezwykle zwinnym i spostrzegawczym, ale i bardzo dobrze posługiwać się poprawną polszczyzną. Kto podejmuje się wyzwania?

PLIK DO POBRANIA: GRA ZRĘCZNOŚCIOWA trudne wyrazy
 

Jak dobrze znacie swoją Ojczyznę? Dzięki temu quizowi odpowiecie sobie na pytanie, czy Wasza wiedza o Polsce jest wystarczająca. A może warto jeszcze nad nią popracować?

PLIK DO POBRANIA: quiz wiedzy
 

Głoski szumiące i syczące potrafią przysporzyć wielu trudności. Żeby nauczyć się ich poprawnej wymowy, koniecznie sięgnijcie po poniższe ćwiczenie!

PLIK DO POBRANIA: ćwiczenie głosek szumiących i syczących
 

Rodzaj męski, żeński i nijaki. Wiecie na czym polega ten podział? Jeśli chcecie łatwo nauczyć się rozróżniania wszystkich rodzajów – pobierajcie nasze plansze.

PLIK DO POBRANIA: plansze – Jaki to rodzaj?
 

Sporo nauki już za nami. Teraz czas żebyście poznali polskie przysłowia. Ale nie będzie tak łatwo – żeby dowiedzieć się o jakie przysłowie chodzi, najpierw musicie rozwiązać rebus. Na pewno dacie sobie radę!

PLIK DO POBRANIA – REBUSY
 

A teraz czas na coś naprawdę wyjątkowego! Gra towarzyska „Trudne wyrazy” pozwoli Wam spędzić wspólny czas z rodzeństwem, rodziną i polskimi przyjaciółmi. Nie tylko dużo lepiej się poznacie – nawet nie wiedząc kiedy, nauczycie się języka polskiego!

PLIK DO POBRANIA – POLSKIE-ROZMÓWKI-GRA-TOWARZYSKA
 

To już wszystkie materiały edukacyjne, które przygotowaliśmy dla Was na Polonijny Dzień Dwujęzyczności 2019.

Pamiętajcie o tym, żeby dbać o język polski!